| Petronela7 a întrebat:

Am citit pe site-uri de retete de pizza ca se adauga pentru topping busuioc sau oregano. Care ii da o aroma mai buna, sau care e diferenta intre cele doua condimente?

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Oregano are o aroma discreta, este un pic iute si-un pic-pic amarui, seamana mai degraba cu aroma cimbrisorului.
Busuiocul are o aroma mai "hotarata", este usor piperat si are o acrișoreală particulara daca-i proaspat.
Eu pun cu mare zgarcenie busuiocul in mancaruri pentru ca sunt influentata de folosirea lui in anumite biserici( alaturi de aghiazma )si cand simt gust de busuioc devin nemotivat smerita laughing
Din experienta mea de "nu prea mare mancator de pizza" pot sa-ti spun ca oregano este mult mai mult folosit decat busuiocul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Leocerba):

Sa-ti pui busuioc in par in timp ce gatesti, sa evoluezi spiritual pe noi culmi de "succesuri"... in pizza sa pui rozmarin laughing
Welcome back, credeam ca ai trecut de geamandura si gata!

| Leocerba a răspuns (pentru anonim_4396):

Presupunand ca sfatul mi l-ai dat mie, o sa-l urmez, multumesc.
Cat despre geamandura, chiar am trecut-o! acum transmit de la TPU-ul bulgaresc, pe numele sau TPU-tătă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Leocerba):

Poate ne intalnim la vreo mehana, sa rontaim un cornison si o zacusca de manatarci... le cresc la cefele late niste manatarci in padure, o frumusete! love struck

4 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

De obicei, stiu ca aroma pizzei in stil italienesc reiese mai ales din combinatia acestor doua condimente pentru ca se completeaza bine; nu stiu daca una din ele este mai buna ca cealalta, cred ca combinarea lor conteaza.
*poti sa le pui ca topping sau si mai bine, le poti pune deja in coca de pizza daca o faci tu; astfel, painea o sa fie aromata.