lolita
| lolita a întrebat:

Am cumparat prune uscate (500 gr) si nu am gasit nici o reteta care sa ma convinga sa o probez, daca ati facut vreodata mancare de prune va rog sa-mi lasati reteta aici, poate sa fie cu carne sau alte minuni. As dori sa o probez in seara asta, asa ca pana la ora 21 astept raspunsuri, va multumesc.

10 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Bro dargul meu prunele uscate merg foarte bine cu orez si zau mie varianta sata nu mi se pare de loc gustoasa.
Deci Se aleg prunele uscate sa nu fie arse. Se spala bine si se pun cu ulei si apa la inabusit. Cand prunele incep sa se umfle se adauga orezul ales si spalat, zaharul si restul de apa. Se lasa sa mai dea un clocot, apoi se pune vasul timp de 30 de minute, acoperit cu capac, la cuptor. Nu se amesteca. Se serveste cald sau rece.

lolita
| lolita explică:

Am pofte mai bro, ce sa-i faci. laughing am gasit o reteta in care zicea ca se pun un ciur de prune, pai si cate grame sunt acolo ca n-am ciur rolling on the floor

| adriana_sw33ty_angy a răspuns:

@bro numai tu poftesti te-oi pomenii?hee hee mai lasa-i si pe alti sa pofteasca laughing
bunn, si eu poftesc la mullllllttttteeee drooling te-as manca si pe tine la foamea care o am acum laughing

| adriana_sw33ty_angy a răspuns:

@bro poate te dezamagesc dar prefer un ardei iute sau maioneza big grin laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Auoleooo, iar mincare? Deja salivez drooling

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pofticioasa mica laughing Ciuru ala, cred ca are juma de kil (da nu bag mina-n foc) tongue
P.S.si eu am pofte, moama si cite pofte mai am rolling on the floor tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adriana_sw33ty, siguuur, ok laughing papa-ma... da neaparat sa ma papi cu ketchup rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daniela, eu caracatita vreau sa incerc si mi-a promis cineva happy
adriana_sw33ty, sa ma dezamagesti? Niciodata laughing tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calesti putina ceapa faci un orez fiert.il pui peste ceapa respectiva si il fierbi putin cu prunele respective.iti va iesi o respectiva mancarica de prune cu orez.sau, mai simplu, un compot respectiv.si daca e scazut mai mult si pui un pic rantas si ceva prajeala, niste inimi si pipotetetete de pui, vei avea o res...ba nu. o tocanita de prune cu carne.care merge cu un vin dulce.rrrooosssu.