| ellutza a întrebat:

Am hipertiroidie si o mare mare mare dilema! Va rog mult sa-mi spuna cine stie exact : in aceasta afectiune este recomandata sarea iodata sau cea ne iodata?! am citit toate site-urile si forumurile si se bat cap in cap (ba e buna, ba nu e buna ) nu stiu ce sa mai cred! Totusi sunt in Irlanda de 6 luni si mi s-a marit gusa vizibil, aici sarea de consum fiind ne iodata! Nu stiu ce sa ma mai fac dar ceva nu e in regula... Ajutor!

4 răspunsuri:
| sufletista21 a răspuns:

Daca ai hipertiroidie este obligatoriu sa consumi numai care neiodata. dar care ai hipotiroidie consumi iodata. ca sa nu mai ai gusa nu trebuie sa consumi numai sare neiodata trebuie sa ti si un tratament, sa nu te enervezi, stresezi. incearca totusi sa faci si un control sa vezi daca totu' e ok.nu de alta dar poti usor sa dai in reversa bolii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Trebuie să mergi la medicul endocrinolog la un consult, pentru a stabili cauza hipertiroidiei precum şi tratamentul şi dieta adecvate. În funcţie de cauza bolii se recomandă sare iodată ori sare neiodată, nu poţi lua după cum spune unul sau altul. Oricât ar costa, du-te la un control medical!
Dacă vrei o ocupaţie plăcută, intră pe http://lecturirecenzate.ro/

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Sare de mare si grunjoasa, fara iod adaugat, doar cel natural, cumparata de la bioplant, asta e ce am citit dar cel mai bun sfat este de la medicul de specialitate

| CrissaCriss a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa te duci la un doctor. Acesta iti poate spune exact ce sa faci. Si stii ca este corect. Succes!