Inainte de toate, v-as ruga sa nu ocoliti aceasta postare. Poate multi dintre voi nu o considera o problema reala, dar cand vorbim despre suflet si trairi interioare, ne putem rapi cateva secunde pentru a reflecta asupra lucrurilor.

As incepe aceasta "povestire" exact cu inceputul. 1 Aprilie 2011, ziua in care l-am vazut pentru prima oara. Un tip simpatic, o figura placuta si un zambet larg. Ne-am surprins privirile pentru cateva clipe.(Sincer, nu stiu daca el se uita tocmai la mine, pentru ca eram zeci de fete in incapere. Mai tarziu, dupa ce ne-am cunoscut mi-a confirmat ca la mine se uita. El stie cel mai bine daca este adevarat)

Am ramas gandindu-ma, incercand sa ii recompun imaginea. A trecut ceva timp in care nu am mai avut ocazia sa il revad, iar pe la jumatatea lui Mai, ne-am revazut intamplator la o repetitie. (Amandoi ne ocupam cu muzica)

Am cazut iarasi in visare si mi-am propus sa fac tot ce pot pentru a-l cunoaste. (Si acum am emotii, amintindu-mi)

I-am gasit profilul pe un site de socializare si i-am trimis un mesaj. Mi-a raspuns, apoi au urmat alte mesaje prin care imi spunea ca si el a simtit "scanteia" dintre noi.Totul a decurs firesc, schimb de id-uri de messenger, schimb de nr. de telefon.Ne-am intalnit, ne-am vorbit, ne-am placut.Era exact ce imi doream. Cel putin asa cred.

Lucrurile au inceput sa capete o intorsatura urata cand a inceput sa dispara fara motiv, apoi sa reapara cand dorea sau cand il cautam eu. Am incercat sa ii explic dorintele mele spunandu-i ca nu sunt dispusa sa ma implic emotional/sexual in aventuri sau jocuri de orgolii. M-a spus ca nici el nu doreste asa ceva. (El stie cel mai bine ce-si doreste.)

Acum cateva zile am avut o festivitate unde ne-am nimerit amandoi (si grupurile in care cantam). M-am asteptat ca pana la sfarsitul serii sa avem macar un dans impreuna. Nu numai ca nu a existat asa ceva, dar s-a comportat ca si cum nu m-ar fi cunoscut.

Dupa aceasta, l-am cautat, simtindu-ma jignita si intrigata. Dupa 2 zile am primit raspunsul. "Nu prea aveam cum sa te cunosc acolo.In viata trebuie sa facem compromisuri". Asta a fost explicatia. Sincer, nu am nevoie de explicatii. Am nevoie de el. Stiu ca nu este un om rau, dar nici eu nu sunt. Stiu sa pierd si stiu sa ma bucur de castig, dar atunci cand pierd totusi as vrea sa stiu de ce anume. Unde am gresit. Amandoi suntem orgoliosi, dar el este facut din orgoliu si egocentrism. Doreste sa fie tot timpul "cireasa de pe tort".(Iar eu nu sunt dispusa sa-l complimentez doar asa...de dragul pasiunii.Cred ca sunt un om sincer si asa doresc sa raman.) Tuturor ne place, dar nu toti facem acest lucru vizibil. ( Nu stiu daca are vreo relevanta, dar amandoi suntem in zodia Leu.)

Datorita grupului in care canta este o persoana destul de cunoscuta (local), si este oarecum hranit de atentia "publicului". Eu nu vreau sa fac parte din public, eu vreau sa fac parte din viata lui. Pot sa ii ofer afectiune si sprijin, nu laude.

Sunt 10 ani diferenta de varsta intre noi, dar in general anturajul meu este format din persoane mai inaintate in varsta decat mine, iar atata timp cat alti oameni mult mai maturi atat in experienta de viata cat si cea profesionala ma pot respecta, nu inteleg de ce el nu poate.

Poate unii dintre voi ma considera ridicola si naiva, dar am invatat ca problemele sufletului sunt cele in care simtim cel mai mult nevoia de ajutor. De cateva nopti ascult ticaitul ceasului din perete si ma rog pentru o "sansa"/ "justificare". pentru un raspuns la "De ce-urile?" mele.

Va multumesc celor care ati citit/raspuns! Cu recunostinta, va saluta " O naiva" happy

8 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Iei cumva droguri? naivitatea presupun ca e ce ai vrea tu sa te portretizeze in ochii celorlalti, dar in cazul meu nu merge, povestea e prea clara, deci tu vrei sa "manevrezi" pe cineva cu 10 ani mai mare ca tine ca pe un trofeu al cuceririlor tale? problema e ca nu s-a nimerit, el a vrut acelasi lucru cu singura diferenta ca era vorba de cineva cu 10 mai tanar decit el. asta-i tot, va meritati unul pe altul, sunteti doar aceeasi specie de players.

| YoYoLicious a răspuns:

Pararea mea e ca te-a placut, la inceput, dar i-ai acordat o prea mare atentie(tu l-ai cautat de fiecare data) si el si-a pierdut interesul. Cred ca daca intr-adevara te-ar fi placut cu adevarat, nu te-ar fi evitat atata timp. Sunt si baieti carora le place sa fie cautati, sa se lase greu, dar, pana la urma, daca iubesc cu adevarat, accepta relatia si o dezvolta, nu fug de ea, cum fuge el mereu de tine. Nu cred ca diferenta de varsta e cauza pentru care nu te-a vrut in viata lui, nici orgoliul nemasurat, nici anturajul, nici faima, ci simplul fapt ca nu il mai interesezi. Tu ai spus ca esti o persoana sincera si ai primit o parerea de la o persoana sincera. Retine, e doar o pareretongue

| SMTHING a răspuns:

Am fost coplesita de toate cuvintele tale.Scuza'ma pot sa stiu cati ani ai?
Esti incredibila.nu esti naiva sau ridicola.Dar asa e baietii sau barbatii pur si simplu nu stiu sa iubeasca.Am trecut si eu prin asa ceva.De ce? De ce? numa intrebarea asta o aveam in minte si nu gaseam o explictie.
Pur si simplu, nu merge ce simti tu acolo si ce simte el nicaieri...:/. Uita'l*

| Y3aaHH a răspuns:

Da-mi mesaj cu ID-ul tau de mess. Ma gandeam sa discutam, aproape toti avem probleme de genu sad Poate ne ajutam cu niste sfaturi.

| littleblackgirl a răspuns:

Uau, am ramas uimita la ce talent ai in a transpune sentimentele in niste simple cuvinte. Pot sa te intreb cati ani ai? Din ce scrii tu aici, se vede clar ca esti profund afectata de ce ti s-a intamplat si de felul in care te-a trat. Te-a iubit, insa cu timpul, si-a dat seama ca el nu vrea altceva decat o AVENTURA. Nu esti naiva, nu trebuie sa gandesti asa. Nu esti tu cea vinovata ca l-ai iubit. Cu totii iubim, mai devreme sau mai tarziu, intr-o oarecare masura. Nu esti vinovata ca el este un baiat care doreste doar atentie si sa existe doar el. Cel mai bine ar fi sa-l uiti.winking

| SoulEater44 a răspuns:

Nu esti naiva deloc. Esti doar o fata ca si altele care a cazut in plasa unor baieti IMATURI! Problema este ca poate chiar s-a indragostit de tine peste masura dar nu este inca pregatit sa intalneasca,, Marea dragoste,,! poate este obisnuit numai cu aventurile pasagere asa ca inca nu se poate obisnui cu relatia voastra. In orce caz daca intr-adevar te iubeste, te va cauta. Iar daca nu, atunci raspunsul la,, de ce,, -urile tale este numai unul : nu este pregatit! Esti cumsecade deci nu te intrista pentru ca exista un proverb adevarat: Ce-i al tau e pus deoparte! Sper ca te-am ajutat!winking

| jaka_7600 a răspuns:

Asa tip de dragoste se intilneste intr-o mie de ani eu cred ca ar fi bine sa va intilniti si sa vb sinceri cu voi totul va fi bine va fi al tau

| Denisaaaaaa a răspuns:

Pai eu zic ca nu prea te merita dar in fine, incerca sa vorbesti cu el doar cand sunteti voi doi si spune-i tot ce ai pe suflet.
Diferenta dintre voi nu este foarte mare si eu zic sa mai lasati din orgoliu pentru ca mandria in doi nu are loc si ea este prima care naste razboi

Funda?happy