| Thecurious a întrebat:

Ce parere aveti despre sarea iodata?
Care este mai sanatoasa pentru consumul zilnic, sarea iodata sau neiodata?
Sarea de mare e cea mai recomandata pentru masa, este adevarat?

2 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Crezi ca iodul a fost pus in sare doar asa, din lipsa de ocupatie? Are rolul lui in alimentatie iar cantitatea pe care o gasesti in sare clar nu iti va face rau. Sarea iodata poti spune ca este mai "sanatoasa" pentru ca are si iod, in rest sunt cam la fel. De ce ar fi sarea de mare mai recomandata? Ori sarea de Himalaya? Diferenta este doar culoarea / gustul.

| VladSimionescu a răspuns:

Iodul nu apare în alimentația curenta și este un element din tabelul lui Mendeleev care nu ar avea ce cauta în sare. Eu folosesc și consum sare neiodata de Hymalaya. Este o sare fina, culoare roz și este mult mai ok decât cea iodata