| EliLeli a întrebat:

Am inteles ca gelatina face bine la sanatate si voi fi vesnic tanara si frumoasa asa cum sunt acum. Ce retete stiti cu gelatina, ca asa goala nu pot sa o mananc? Bomboanele jeleu sunt facute cu gelatina? Adica daca mananc jeleul vietii in fiecare zi e de ajuns?

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vorbim de colagen aici, nu de gelatina din jeleu, de cea care se face cand fierbi oasele de vita cate 12-24 de ore si apoi faci ciorba cu zeama aia.

| EliLeli explică (pentru Violleta2022):

De gelatina aia vorbesc. Gelatina la plic, cea de origine animala este facuta 100% din oase, cartilaje si piele de porc.

| Simpatic a răspuns:

"Am inteles ca gelatina face bine la sanatate si voi fi vesnic tanara si frumoasa asa cum sunt acum"

vesnic tanara poate sa fie doar Baba Iaga atunci cand bea din potiunea ei magica

dar mi-a placut cum ai pus problema intr-un stil de printesa glamour, simpatica

| johnnny123 a răspuns:

Ia pune-ți și tu doar o secundă mintea la contribuție: Dacă ar exista o "gelatină" miraculoasă care te menține veșnic tânără, frumoasă și sănătoasă, nu crezi că ar consuma-o toată lumea?

Există în lumea asta miliardari care ar plăti 1 milion de dolari pe zi ca să rămână veșnic tineri și frumoși și nu le prea iese, cu toate resursele și accesul la toate tratamentele imaginabile. Crezi că vei reuși tu cu niște gelatină?

| EliLeli explică (pentru johnnny123):

Da.
"Vesnic" era cu sensul de o calitate a vietii mult mai buna pana la adanci batraneti. Daca voiam sa spun ce ai inteles tu as fi spus cuvinte de genul: etern, nemuritor etc. In fine...deci raspunsul era Nu. Cat de greu e sa spui Nu, pur si simplu?

| johnnny123 a răspuns (pentru EliLeli):

Dar cât de greu este să-ți dai seama pe cont propriu că dacă gelatina ar spori calitatea vieții, toți oamenii ar mânca gelatină în mod constant?

Faptul că în lumea asta există oameni cu resurse materiale imense care în continuare îmbătrânesc, se urățesc, se îmbolnăvesc și mor ar trebui să-ți spună foarte clar că nu există o substanță care să împiedice asta.

| EliLeli explică (pentru johnnny123):

Dar cat de mult crezi ca am sa te las sa-ti bagi nasul in dosul meu? Cat de greu e sa-ti dai seama?

| johnnny123 a răspuns (pentru EliLeli):

Cred că asta cu "băgatul nasului în dosul tău" este doar o fantezie de a ta.

Eu doar ți-am demonstrat că ești lipsită de logică elementară. Evident că nu-ți convine, dar asta nu schimbă cu nimic realitatea.

| EliLeli explică (pentru johnnny123):

Pa!

| KovacsB a răspuns:

Bine ca macar te crezi frumoasa, ca ai alte lipsuri destul de evidente.

| iondecanter a răspuns:

Gelatina poate fi într-adevăr o completare grozavă pentru dieta ta, iar bomboanele din jeleu de casă sunt o modalitate încântătoare de a te bucura de ea! A face propriile bomboane de jeleu vă permite să controlați ingredientele și aromele. Dacă sunteți interesat, vă pot împărtăși o rețetă gustoasă pe care să o încercați. Ce crezi?