| cristi202 a întrebat:

Am luat de pe net o pereche de adidasi, conceputi si pentru ciclism, adica au sistem de prindere de pedale (ca la ski la clapari), pentru o eficienta mai mare a pedalarii, dar totodata pot fi folositi si ca adidasi normali, ceea ce ii fac foarte practici pentru mine. Cica au o gramada de tehnologii in ei, si, intr-adevar, cand ii iau in picioare, fie pe jos, fie pe bicla, se simte diferenta. M-au costat aproape 500 de lei. Interesant e ca nu sunt din piele, dar materialul e f rezistent, am vazut review-uri pe net cu ei dupa utilizare de doi ani zi de zi aratau inca bine.
Problema e ca pot merge cu ei maxim o ora fara probleme. Dupa aceea incep durerile, ma strang. I-am purtat destul cat sa se mai lase, la inceput ma strangeau dupa 5 minute. Daca merg cu ei cu picioarele goale, ceea ce e destul de incomod, nu e nici o problema. Deci e vorba de doar vreo 2 mm, desi nu trebuia sa fie o problema, eu am exact marimea 43, 5, iar ei ar fi cica 44. Nici nu imi puneam problema ca ma vor strange. Daca erau de piele, cedau pana la urma, stiu ca pielea se lasa mult.
M-am gandit la urmatoarea metoda pentru a ii largi. Bag in ei cate un balon, iar in balon, spuma poliuretanica, din aceea ce se pune la usi si geamuri. Se va expanda in balon, care se va intinde si va presa uniform intreaga suprafata interioara, iar balonul mi-ar permite sa scot fara probleme spuma mai apoi, caci nu s-ar prinde de adidasi. Ce ziceti, as reusi sa ii maresc un pic sau mi-ar parea rau ca am facut-o?
Daca nu costau atat, si daca nu erau asa de buni, nu imi parea rau, dar as face orice sa ii pot purta, asa, stau in raft nefolositi, iar cand ma incumet sa ii iau, ma dor picioarele daca merg mai mult cu ei.

4 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Nu ii poti schimba cu o marime mai mare?

| cristi202 explică (pentru Lioana):

Din nefericire, nu. A fost ultima pereche pe site-ul romanesc, si chiar pe numarul meu. Mai apoi, m-am mai uitat, aparea pe site, dar ca indisponibil.
Oricum de acum e lege: nu mai iau incaltari fara sa le incerc. Mai ales la banii astia.

| aNdr3i1947 a răspuns:

Încerca să înlocuiești talpicile originale cu altele mai subțiri sau sa porți niște șosetele foarte subțiri de acelea care vin sub glezna piciorului.
In ceea ce privește faza cu balonul, ai luat în vedere faptul ca balonul se poate sparge și spuma poate ajunge în interiorul adidasilor. Nu te-aș sfătui sa faci asta.

| cristi202 explică (pentru aNdr3i1947):

Chiar si talpicile sunt speciale, daca le schimb, se simte, dar tot aia e, eventual sa merg fara, am incercat si asta, dar e destul de aiurea. Si cu orice sosete am probleme.
Balonul nu s-ar sparge, e facut sa se umfle, iar in adidasi nu s-ar umfla prea tare, nu mai mult de interiorul lor, deci materialul nu ar fi deloc solicitat ca sa se rupa. Oricum, am sa incerc inainte afara, si apoi pe o pereche de adidasi vechi, ce vreau sa ii arunc. Si pot pune si doua baloane, chiar trei, unul in altul, ca sa nu am surprize.