| BBEgirl a întrebat:

Am nevoie de ajutor...am vrut sa fac clatite cu lapte si am pus intr-un castron 1l de lapte vreo 5 linguri pline cu faina 2 oua si ulei.Chestia e ca aceasta compozitie mi se lipeste de tigaie chiar daca aceasta este incinsa bine si unsa cu cat ulei trebuie. Ce pot face in asa fel incat sa nu arunc compozitia la gunoi?

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Ai pus pre mult lapte.Mai pune faina pana iese o compozitie ca smantana care curge.Pentru viitor,compozitia se face astfel: O cana de faina,o cana de lapte(adica aceeasi masura de faina se foloseste si pentru lapte),un ou, o lingura de zahar si un praf de sare. Pentru prajire, incinge putin ulei in tava, apoi varsa-l intr-un vas de unde o sa-l tot refolosesti, si cu un polonic toarna compozitia in mijlocul tigaii incinse, rotind-o astfel incat compozitia ca acopere toata tava. Dupa ce este facuta pe o parte o intorci si pe cealalta parte.

6 răspunsuri:
| Laya a răspuns:

Paiii...pune putina sare in compozitie, mai pune putina faina, s-ar putea ca asta sa fie cauza. Si apropo, pune putin ulei si-n compozitie...big grin

| rossCopperman a răspuns:

Pai daca vrei sa iti iasa niste clatite de sa te lingi pe degetute ar trebui sa mai pui ulei o groaza de zahar eu asa fac prima data adauc faina cat vreau si dupa tor lapte pana ce se face compozitia cum vreau adauc ouale dupa invart cu mixerul si dupa adau zaharul si mai dau odata cu mixterul eu pun ulei in tigaie dar nu si in compozitie poate de asta ti-a esit asa sper ca te-am ajutat

| mihnea2001 a răspuns:

Mai mult ulei:d

| Adryann59 a răspuns:

Pune ulei in tigaie

| Mada18_8033 a răspuns:

In compozitie nu se pune ULEI, sunt sigura de asta, nu stiu fiecare face cum vrea dar eu asa stiu.Incinge bine tigaia cu 2 lingurite de ulei.

| luxdesign28 a răspuns:

Eu am facut clatite asa - ingredientele 2 oua, faina, lapte sau apa minerala (sau 1/2 din amandoua) si un pic de sare. Se bat ouale se adauga laptele sau apa minerala sau 1/2 din amandoua cum vrei, pana se omogenizeaza si se adauga faina, dupa care se bat din nou si se face o crema un cam ca smantana... Se pune uleiul in tava (eu am o tava speciala pentru clatite, a mea e din aluminiu, e mai ciudata) de preferat din aia de teflon (zic eu) si apoi pui compozitia. Rotesti un pic tigaia ca sa fie uniform distribuita, dupa care o intorci de pe o parte pe alta pana se face. La sfarsit adaugi: gem, dulceata, ciocolata, eu am pus si miere (e gustoasa, dar mierea se intinde mai rau un pic).

Cam asta ar fi. Si mie-mi plac clatitele. Sper sa nu fi gresit ceva.

Pofta buna!