| dyanna_7195 a întrebat:

Am incercat sa fac singura clatite, am pus toate ingriedientele. si mi se lipeste rau de tigaie cand vreau sa o intorc sad. ce trebuie sa mai pun in compozitie? ulei sau faina mai multa?sad

1 răspuns:
| bubudeeabubu a răspuns:

Pai iti dau eu o reteta care sa nu se mai lipeasca : Clatitele nu se mai lipesc de tigaie daca inainte sa pui compozitia, torni in tigaie o lingura de ulei, o lasi sa de incinga bine si apoi o versi intr-un vas, de unde o sa-l pui si pentru clatitele urmatoare.Cat tigaia este foarte incinsa torni cu polonicul compozitia,care poate fi oricum,cu zahar sau fara,cu lapte sau fara, cu apa minerala(intr-adevar ies mai pufoase asa) sau fara, compozitia poate fi cam ca o smantana care curge. Daca este mai groasa clatita nu se coace in interior si iese groasa si se rupe cand o rulezi (iese ca lipia).De obicei cam cata faina se pune tot aceiasi masura sa fie si la apa sau lapte( o cana faina-o cana de apa).De preferat sa lasi amestecul doua ore la rece.Dar marge si fara.Succes!