| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema. cand sunt acasa nu mananc mai nimic pentru ca vad toate alimentele nesanatoase. insa, o data pe saptamna merg la un centru de copii si mereu cand merg mi se da mancare. nu pot sa mananc mancarea acea din mai multe motive. daca as manca probabil as vomita-o pe loc. doar cand ma gandesc mi-e rau. nu e vorba de scarba, dar acolo mancare se face cu mult ulei, legume decongelate sau la conserva, cartofi prajiti, oua prajite, paine alba! nu am mai mancat asa ceva de saptamani intregi si n-as putea sa o fac acum.dar daca spun ca nu vreau sa mananc, se simte ofensata" patroana" si ma simt foarte prost. nu stiu cum sa o refuz deoarece chiar nu imi place sa se simta jignita dar nici nu pot sa mananc asa ceva. ce sa fac" cum sa o refuz"'ce solutie sa gasesc"' sunt disperata!

Răspuns Câştigător
| Kriss96 a răspuns:

Cred ca exagerezi putin. Daca mananci mai nesanatos o data pe saptamana nu are nimic.
Mie mi se pare ca ai o problema psihologica. Zici ca si acasa nu mananci mai nimic pentru ca vezi toate alimentele nesanatoase. Dar ce mananci? Nu zice nimeni sa mananci cartofi prajiti sau alte mancaruri grase. Sa stii ca niciun aliment nu este nesanatos! Oamenii transforma alimentele in ceva nesanatos,gatindu-le prin prajire sau amestecandu-le in combinatii prea grele. Stii emisiunea "Ajutor! Vreau sa slabesc"? Eu ma uit la emisiunea aia pentru ca imi place sa aflu cum poti gati alimentele in asa fel incat sa ai o masa gustoasa si sanatoasa. De acolo am invatat ca alimentele sunt sanatoase pana cand ajung in tigaile noastre. Uita-te si tu si vei vedea ca orice poate fi gatit sanatos. Saptamana trecuta nutritionista emisiunii a gatit salata boeuf sanatoasa! happy Invata sa gatesti sanatos si nu o sa ti se mai para ca alimentele sunt nesanatoase.
Iar legat de centrul ala, poti manca si tu nesanatos o data pe saptamana. Daca as fi in locul patroanei si eu m-as simti ofensata. Poate chiar si copiii simt asta. Or fi ei mici, dar prosti nu sunt. Si sa inventezi o scuza de fiecare data nu este o solutie. Eventual poti sa-i spui patroanei ca tu mananci sanatos, fara prajeli, conserve si paine alba. Macar sa nu gateasca in plus. Dar nu incerca sa inventezi scuze pentru ca nu o sa tina o vesnicie. Se va simti mai ofensata apoi cand isi va da seama singura ca tie nu-ti place mancarea lor.

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Esti paranoica.

| suffarstar a răspuns:

Esti paranoica,no offence. Daca ai trai in Africa sau in India te-ai ruga pentru niste oua ochiuri sau cartofi prajiti.
Eu zic sa inveti sa mananci orice, e cel mai bine,ca sa capeti un organism cat mai rezistent. In India se consuma iaurt cu un fel de insecte cat nucile de mari. Nu cred ca ti-a dat nimeni aici asa ceva. In plus,ce e rau intr-o portie de cartofi prajiti? Daca iti e frica ca acumulezi celulita,fa sport,asa se mentin oamenii sanatosi!

Hai ca sa nu zici ca nu te ajut,poti sa ii spui patroanei ca esti la regim,ca faci cura, ca ai alergie etc, dar te sfatuiesc sa inveti sa mananci orice, nici eu nu pot manca carne fiarta sau prajita, mi se face greata si stiu ca nu e bine, un om sanatos mananca orice este comestibil.

| andrewdica9 a răspuns:

Incearca sa o mananci ca sa nu creada ca o jignesti

| ClaudiaAdelina a răspuns:

Incearca sa gasesti cate o scuza pentru fiecare zi. Ex. : Am mancat mai inainte si sunt plina sau Ma grabesc foarte tare, sper ca nu te superi daca nu pot sta la masa etc. Daca la un moment dat isi da seama ca ii refuzi mancarea din alte motive va trebui sa te fortezi sa o mananci daca chiar nu vrei sa o jignesti. Cam asta e parerea mea. Sper ca te-am ajutat.