| simina a întrebat:

Am primit de la cineva de la țara niste slanina si nu stiu cum sa o prepar parca era ceva cu usturoi si zeama de varza? Va rog sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
| Ramo80 a răspuns:

Pui zeama de varza intr-o oala la fiert cu 2-3 foi de dafin, 1 ceapa mare, putin cimbru, cateva boabe de piper si sare(daca slanina nu e sarata). Cand incepe zeama sa fiarba, bagi si slanina si o lasi la fiert cam o ora si ceva la foc potrivit. Incerci si tu slanina cu furculita din cand in cand. Dupa ce a fiert, o scoti si las-o cateva ore sa se raceasca, Cand e rece o freci cu usturoi pisat amestecat cu putina boia dulce si gata. Poti pune si putina boia picanta, cum preferi tu. Sper ca te-am ajutat.

1 răspuns: