Întrebare recomandată | carpediem a întrebat:

Slana afumata. Am mancat de la cineva din Ardeal o slanina afumata care in prealabil era preparata in zeama de varza apoi afumata. Stie cineva vreo reteta cu zeama de varza, usturoi, boia si afumata? Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| LIN2010 a răspuns:

Slanina afumata, fiarta in zeama de varza, este o reteta traditionala la ardeleni.Sunt doua metode, cu slanina proaspata si cu slanina afumata.Prima varianta :se pune bucata de slanina proaspata (adica fara o alta etapa de preparare) in saramura(zeama de varza), timp de 7-10 zile, dupa care se scoate si se pune la fiert tot in zeama de varza (cat sa o acopere) circa 40-50 de minute(depinde de varsta porcului sacrificat), apoi se scoute pe un fund de lemn si se lasa la racit; apoi se unge cu usturoi pisat, frecat cu sare, si se presara cu boia de ardei dulce, dupa care se pune la afumat 3-4 zile, cu rumegus de lemn de fag. A doua varianta este cu :slanina care a stat 14 zile in saramura, se usuca cu un servet si se unge cu usturoi, sare si boia, dupa care se pune la afumat 7-8 zile cu pauza,(un fum pe zi)si se pastreaza atarnata la aer, in afumatoare pana dorest sa o prepari prin fierbere in zeama de varza(dupa fierbere se unge cu usturoi si se presara cu boia de ardei dulce; usturoiul nu este obligatoriu, depinde de consumator). Ambele metode sunt de succes. Pofta buna

3 răspunsuri:
| Iwao a răspuns:

Http://www.restaurantedelux.ro/bucatarie/slanina-afumata-ardeleneasca.html
Simplu,in loc de saramura folosesti zeama de varza care cam tot aia e.

| muzicadepoveste a răspuns:

Iti place mult iutele si slanina, nu? Sa ghicesc iti plac mult ardeii si usturoiul?