| DiannaDi a întrebat:

Oare pot sa pun la masina de spalat o pereche de adidasi tip tenisi, de la Reebook? Sunt albi. Nu stiu sigur daca sunt din piele sau doar imitatie, i-am cumparat cu 180 lei. Ma gandesc ca poate sunt din piele. Sau sa ii spal doar in mana?

9 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Incaltamintea din piele nu se baga la masina de spalat. Pielea are un semn distinct, asemanator cu un covor din blana, doar ca fara cap : https://themoodshop.ro/......088269.jpg

| dullcat a răspuns:

In magazinele romanesti poti gasi din piele, tot la acelasi pret.Dar firma respectiva e americana, deci cel mai probabil e imitatie.

| Simpatic a răspuns:

Daca nu esti sigura poti sa ii lasi la curatat sunt magazine de genul asta care curata profesional incaltameninte.
Daca nu sunt din piele intoarsa eu i-as baga la masina de spalat, cauta sa vezi in manualul masinii sau pe pictograme daca ai program special pentru incaltaminte, majoritatea masinilor de spalat au program pentru incaltaminte, cele noi toate au.
Deci pe scurt da, se pot spala la masina de spalat dar nu recomand sa se faca acest lucru prea des.

| Frank51 a răspuns:

Nu sunt din piele, poți să-i pui la mașina de spălat pe programul delicates/gentle, și fără uscare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine i-ai șterge cu un șervețel umed.

| Ilovedinero a răspuns:

Piele/ imitație mie mereu mi s-au stricat.Sunt săculeți la pepco din câte știu vreo 5 lei speciale în care sa iti pui papucii în mașină cand ii speli, sunt foarte rezistenti

| Drake21 a răspuns:

Eu imi Spal toti adidasii la masina de spalat

| Smmo a răspuns:

Nu sunt din piele la banii astia, dar in ce priveste rezistenta la apa si la spalare, daca nu sunt din cei pe care scrie ca sunt facuti sa reziste la apa, nu i-as prea uda. Daca nu sunt foarte murdari, lasa-i asa. Ii poti curata putin pe dinafara cu o carpa moale, cel mult usor umezita cu apa. Pielea ecologica nu este piele si daca e bagata in apa de multe ori crapa si se cojeste. Nu e bine nici sa ii iei cand ploua, din acelasi motiv.
Talpa o poti curata cu o carpa sau o discheta demachianta imbibata cu o solutie facuta din apa calduta, bicarbonat si otet. Sa nu dai cu ea si in rest.
Daca vrei, poti spala in masina de spalat branturile, le poti chiar si inlocui.

Nu e bine sa bagi in masina de spalat incaltari. Umbli cu ele pe jos, cine stie ce microbi au. Nici nu le poti spala la temperatura mare ca se dezlipesc, se strica. Pe urma bagi tot acolo lenjeria etc.

| Simpatic a răspuns (pentru Smmo):

Ai dreptate, am o pereche (nu dau numele brandului) care au costat 800 de lei, nici aia nu sunt sigur ca sunt din piele naturala, pentru simplul motiv ca exista ceva norme europene, cam toata pielea a fost inlocuita de ecologica din motive de mediu.
Din cate stiu nici masinile pana in 200k euro care sunt destul de scumpe nu au piele integral naturala ci tot ecologica laughing