| SkivoRo000 a întrebat:

Am un boiler ARISTON ELECTRIC. Nu mai merge apa calda deloc si nici nu mai pot sa-l setez din butoane. Doar imi palpaie luminile alea si cam atat. L-am scos din priza dar degeaba. Apasa degeaba pe butoane ca nu merge. Oare din ce cauza? Ce ii pot face?

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca locuiesti in Bucuresti sector 2, sau 3 este apa oprita din cauza avariei la retea nu este apă calda si caldură de 3 zile in bloc este frig ca afara, daca nu locuiesti in zona afectata de avarie atunci s-a defectat boilerul si trebuie chemată firma care l a instalat sa il repare.

| mihai69 a răspuns:

Măcar dacă ai fi scris clar ce model este.
Așa... pe ghicite - ți s-a ars rezistența.

| Adrian5575 a răspuns:

Poate s-a ars rezistenta. Cheama un electrician.

| KR0NSTADT a răspuns:

Citește atent cartea tehnică și vezi ce semnificație pâlpâitul luminilor. În general, numărul de pâlpâiri indică o anume eroare. De exemplu, două pâlpâiri urmare de o pauză, apoi alte două pâlpâiri, iar pauză, poate însemna că nu ai tensiunea corectă în priză. Citește manualul. Poate a decuplat vreun dispozitiv de protecție. Dacă ești atehnic, cheamă un electrician.