| anonim_4396 a întrebat:

intrebarea mea este:daca folosesc un boiler electric si nu am inpamantare la priza, daca cumva se intampla sa curenteze ceva din cauza ca nu am inpamantare curenteaza doar exteriorul boilerului daca pun mana pe el sau poate sa intre curent pe apa?(in cazul asta ar fi foarte periculos daca se va intampla pierderi de curent in timp ce fac dus(folosec apa)), mai foloseste careva dintre voi boiler electric fara inpamantare? multumesc

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Este o greşeală majoră folosirea unei prize în baie sau bucătărie fără împământare.

| baiatuucupizzza a răspuns:

Daca nu ai impamantare in baie la priza se intampla ca atunci cand faci baie linistit porii de vapori se ridica si se pun pe boiler pana se aduna contactul cu uh si atunci e moarte sigura

| sergiu76 a răspuns:

In primul rand si cel mai mare risc este ca ai sa faci un scurtcircuit si sa iei foc, imposibil sa nu ai o priza cu impamintare in casa, e la bucatarie, sigur are, si mai ai una pe holul de langa baie care are impamantare.si da te poti curenta mai ales daca esti ud si il atingi din greseala.si daca ai sa folosesti un prelungitor iti trebuie unul gros cu 3 fire.ai grija ce faci

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Curentul circula si pe apa dar chiar daca nu ai impamantare la casa nu ai neoie de ea, in loc de stecher pe care il bagi in priza(daca asa il folosesti, ca majoritatea)il legi direct sau printrun intrerupator la ce sursa de energie ai mai aproape(priza), de ce:ca sa fie legatura fixa fora posibilitatea de a schimba firele intre ele ca la stecher si masa de la boiler o pui pe nul legatura fixa sau ca sa nu renunti la stecher si priza poti sa dasfaci priza si sa legi de acolo cu un fir scurt de cupru nu prea subtire de la masa prizei la nulul prizei (poti sa faci asa cu oice priza din casa)Explicatie:daca nulul cazanului da la masa nu este nici un pericol dar daca da faza se intalneste cu nulul si sare siguranta din tablou (esti in siguranta)cat despre tablou de siguranta: la tabloul electric al Enelului este totul ok (daca sare faza sare si nulul si invers)dar la tabloul tau (intern, al casei)trebuie sa te asiguri ca nu sare nulul inaintea fazei (in caz ca fiecare fir este pe o siguranta separata