| CAndrei a întrebat:

As dori sa imi fac un sos langa cartofii prajiti gen (crema de smantana usturoi etc), cum exista in anumite restaurate chips`uri cu diferite creme de sos, daca mi-ati putea recomanda sa iasa ca un iaurt (aroma picanta in special, dar si alte retete)! Va multumesc.

5 răspunsuri:
| morena a răspuns:

Sant diferite variante:o lingura de maioneza, 2 linguri de iaurt si mujdei(cat il vrei de concentrat! Poti sa il faci si cu smantana, fara maioneza.De asemenea poti sa pui praf de usturoi in loc de mujdei! Depinde de ceea ce ai la indemana! Iar daca vrei sa fie picant, foloseste curry sau cilli>

| darrio2007 a răspuns:

O combinatie trasnet pentru stomac.Lactate cu usturoi.Renunta la aceasta combinatie.Nu este buna pentru stomac.Ti-o spun din proprie experienta.

| morningstar a răspuns:

Mie imi place mult un sos facut la rece:
se amesteca smantana cu un castravete curatat de coaja si ras pe razuitoarea mica ( se scurge zeama care ramane de la castravete inainte sa se amestece cu smantana). Apoi se face un mujdei de usturoi. Se amesteca smantana cu castravetele ras si cu o lingurita de mujdei ( sau mai mult, dupa preferinta ). Se pastreaza sosul la rece pana in momentul servirii. Mie imi place sa il servesc la fripturi, snitele, cordon bleu, cartofi prajiti sau pur si simplu ca sos tartar.
Alte retete de sosuri:
-ketchup amestecat cu maioneza
-smantana cu un pic de marar
-maioneza cu usturoi, sare, piper
Spor la gatit si pofta buna!

| MiaAtasiei a răspuns:

Este o reteta pentru care faci mujdeiul de usturoi si apoi il amesteci cu un pahar de iaurthappy asta e singura idee ce o am