| anonim_4396 a întrebat:

As dori un job pe timp de vara,ca ajutor de bucatar, in zonele de sector 4, 3, 5; de preferat ar fi in zona sectorului 4.Precizez ca am 17 ani, nu stiu cati sar baga pentru un minor.dar din cate stiu eu e legal cu acordul parintilor.Multumesc din suflet pentru un eventual ajutor 100%real, nu o postare aiurea pusa!

22 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La 17 ani poti sa te angajezi legal de unul singur, nu este necesar acordul parintilor, conform Codului muncii, citez:
"Art.13.(1)Persoana fizicã dobândeşte capacitate de muncã la împlinirea vârstei de 16 ani." Succes si numai bine!

| myanca a răspuns (pentru Ioandelasal):

De acord cu tine

Răspuns utilizator avertizat
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Avand in vedere sezonul, angajatorii nu prea dau anunturi.Mergi personal pe la fast-food-uri, restaurante, terase si intreaba personalul de acolo, sa afli daca e nevoie undeva. Poate ti se v-or oferi si alte optiuni.Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc mult pentru idei.happy
o sa incerc la anuntul din berceni.mersi pentru raspuns mihaela :*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va multumesc tuturor.Deocamdata stau pe loc, pana la vacanta de iarna cred..cand o sa ma inscriu la un curs de bucatari si sigur sansele vor fi mai mari.Va multumesc inca odata.kiss,

| Senyorul a răspuns:

Ce ar fi sa iti cauti si singurwinking

| MeOana a răspuns:

Cel mai bun si mai sigur lucru e sa intri pe e-Jobs. Acolo iti poti baga datele personale cu incredere. Dupa aceea iti faci un CV online in engleza sau romana completezi tot ce e acolo obligatori iar dupa aceea optezi pentru a primi mail-uri in fiecare zi sau in fiecare saptamana. Cand iti gasesti Jobul care iti place. Te poti duce cu incredere oriunde ( ex. si in strainatate ) este o firma foarte mare si de incredere. Nu au pacalit nici macar o data oamenii. Mentionez : cum a scris cineva mai sus - e adevarata chestia c 16 ani. Daca te duci prin e-Jobs nu e nevoie de confirmarea unui parinte. Scrie e-Jobs.rosi gata. Intr-o ora dupa ce ti-ai salvat CV-ul in memoria lor s-ar putea sa-ti gesesti ceva de lucru chiar in seara aceea. MULTA BAFTA si pentru cand incepi sa lucrezi SPOR LA LUCRU! Daca vrei sa ma contactezi ma gasesti pe messenger ( nu imi place facebook-ul ) e-mail : haneaioana@yahoo.com ID : haneaioana

Imi dai si o funda? Te rog!
BAFTA!

| micutaEU a răspuns:

La 17 ani poti sa te angajezi legal de unul singur, nu este necesar acordul parintilor, conform Codului muncii, citez:
"Art.13.(1)Persoana fizicã dobândeşte capacitate de muncã la împlinirea vârstei de 16 ani." Succes si numai bine!

| Reek54 a răspuns (pentru micutaEU):

Da, e foarte usor sa copii de la Ioandeasal si sa dai paste, nu?, ce original.

| Rhoselynn a răspuns:

Well, ca ajutor de bucatar la un restaurant ar trebui sa ai experienta, dar la un fast food nu cred ca ti-ar cere experienta. Daca ai peste 16 ani ti se face contract de colaborare(asta daca nu se lucreaza la negru la ei), peste 18 ani se face contract de munca. Contractul de colaborare e o foaie in care un parinte va declara ca e de acord ca tu sa lucrezi acolo si va trebui semnat doae de unul dintre parinti. Am gasit de asemeanea anunturi de ajutor de bucatar undeva in berceni la un fast food/shaormerie unde nu iti trebuie experienta, ai asigurata o masa pe zi, salariu de 1000Ron si bonuri de masa parca....il gasesti pe www.anuntultelefonic.ro.

| miky95 a răspuns:

Si eu am 17 ani si m-am angajat vara asta si mi-a trebuit declaratia unuia din parinti. In legatura cu jobul pe care-l doresti...nu cred ca vor angaja o persoana fara experienta, care sa nu fi facut nici macar un curs de gatit si, in plus, mai esti si minor. Imi pare rau, dar daca nu ai pile nu cred ca te vei putea angaja ca ajutor de bucatar.

| YukiAkemi a răspuns:

Angajez personal Detalii
angajez ajutor de bucatar, bucatar, pizzer program dupa amiaza si ospatari in zona aviatiei, statia de metrou aurel vlaicu
B/Bucuresti
Pret: 5, 00 RON
Tel: 0734362191

Angajam o spatar, bucatar, pizzar Angajam ospatar, bucatar, pizzar Detalii
Restaurant Pizzerie din sectorul 4 angajam: Ospatar sau ospatarita, Bucatar sau ajutor de bucatar si Pizzar sau ajutor de pizzar.Se lucreaza in ture, masa asigurata, salariu+comision. Relatii (cosmote
B/Bucuresti
Pret: 0, 00 RON
Tel: 0788963466

Oferta de angajare Detalii
Restaurant Ovidiu-Mamaia face angajari pe postul de ospatar, ajutor de ospatar si ajutor de bucatar.Conditii avantajoase.Contact:0721246110
CT/Constanta
Pret: 1,00 RON
Tel: 0721246110

anunt afisat si in:
Chelneri Detalii
Marshall Agency London detine licenta in domeniul catering/ hospitality si ofera locuri de munca pe urmatoarele posturi: chelnar/ chelnarita, bucatar, picol/ picolita, ajutor in bucatarie, ajutor buca
CJ/Cluj Napoca
Pret: 45.000, 00 RON
Tel: 0743890116
FOTO

Angajez personal restaurant si terasa Detalii
Job de vara la Costinesti Daca ai chef de munca si esti simpatic/(a), noi cautam ospatar, ajutor de bucatar, pizzar, om la vase pentru perioada verii! Da un semn daca esti interesat (a)!
CT/Costinesti
Pret: 1, 00 RON
Tel: 0740017810

anunt afisat si in:
Angajam personal pentru restaurant Detalii
Restaurant angajam personal pentru restaurant situat in Afumati ospatari, bucatar si ajutor de bucatar.
B/Bucuresti
Pret: 0, 00 RON
Tel: 0722434240

Angajam ajutor bucatar (bufetier) Detalii
Ajutor bucatar trattoria Pane e vino, nerva traian25, zona metrou timpuri noi, angajeaza ajutor bucatar (Bufetier)
B/Bucuresti
Pret: 0, 00 RON
Tel: 0751497508

Angajam persoana vase, ospatarite, ajutor bucatar Detalii
Persoana vase, ospatarite, ajutor bucatar, angajam pentru restaurant central. conditii avantajoase. cv la email: info1@ruby.ro. programari la interviu l-v 9-18, la telefoanele:021.346.56.01/ 0741.277.
B/Bucuresti
Pret: 0,00 RON
Tel: 0741277755

Personal terasa, ospatar si ajutor bucatar si ajutor barman Detalii
Personal terasa, ospatar si ajutor bucatar si ajutor barman, casiera pentru terasa cu pretentii din centrul Bucurestiului; persoane educate, vesele, harnice. Mediu de lucru placut si conditii foarte b
B/Bucuresti
Pret: 0, 00 RON
Tel: -
FOTO

Ajutor de bucatar Detalii
ajutor de bucatar caut priceput, serios, punctual, harnic,
B/Bucuresti
Pret: 1, 00 RON
Tel: 0722344235

Angajam personal Detalii
Angajam personal pentru. fast food cu sau fara experiense baieti si fete bucatar, ajutor bucatar, vanzator, ospetar pentru. detalii tel
TM/Timisoara
Pret: 0, 00 RON
Tel: 0762344533

Angajam bucatareasa, ajutor, casier, lacatus Detalii
Bucatareasa cu maxim exp in bucatarie Catering si conducerea personalului, PROBA lucru SAL 2000-2500 ron.progam lucru 6-18. AJUTOR bucatareasa, femeie activa vase curatenie,...
B/Bucuresti
Pret: 0, 00 RON
Tel: 0721991302

Angajam ajutor bucatar pentru restaurant Detalii
Ajutor bucatar pentru restaurant, sector 4, Tineretului, experienta minim 3 ani, carte de munca, transport, conditii excelente, program 24/24, CV la 0318146881
B/Bucuresti
Pret: 1.400, 00 RON
Tel: 0318146881

| Andreea20130 a răspuns:

Buna.Imi cer scuze ca iti raspund abia acum.Ca ajutor de bucatar fara o experienta de minim (1 sau 3 ani) e destul de greu sa patrunzi in acest domeniu.Cel mai bine ar fi (din punctul meu de vedere) sa urmezi cursul unei scoli de bucatar (astfel, prin practica ai prinde si nenorocita aia de experienta..care habar nu am cum au ei de gand sa o dobandesti daca nimeni nu iti da sansa de a dobandi.dar asta e alta poveste).Sau mai intai te poti angja ca si debarasator (ca ospatar iar ai nevoie de experienta) si usor usor sa avansezi la statutul de ajutor de bucatar.Sau cauta sa te angajezi ca si bufetier (bufet rece, doar preparate reci, eventual la caserola) sau salatier.

| anonim_4396 explică (pentru Andreea20130):

Asta nu am inteles nici eu.De ce sa nu dai o sansa? nu ma refer numai la mine.dar totusi asa ai prinde experienta.
Cred ca nu se risca(daca nu ai o diploma)sa mearga pe incredere(chiar daca esti un mic chef acasa).

| danamihaela95 a răspuns:

Si eu am acceasi varsta ca si tine.si am incercat sa ma angajez ca picolita dar am dat de un sef fff nesimtit in cat am sp ca nu-mi mai trebuie sa ma angajez la restaurant niciodata pentru ca in unele restaurante persoanele care au vechime acolo de obicei femeile sunt rele in sensul ca iti vor gasi motiv sa se ia de tine degeaba.Tu ca baiat poate nu vei da de astfel de persoane.Da intr-adevar la unele restaurante iti vor cere acordul parintilor dar nu la toate restaurantele.Cauta in ziarul anuntul telefonic ca sigur vei gasi dar majoritatea iti cer experienta si nu cred ca ai. sper ca team ajutat.succes:*

| ankoro a răspuns:

Iti doresc noroc in cautare! cum imi spunea si tata:
daca o sa cauti, intr-un final ai sa il gasesti! succes! 1

| Ionut_Balasel_1982 a răspuns:

Eu am 13 ani, daca vrei sa fii ajutor de bucatar, n-am nici o solutie, decat la bunica. Dar daca vrei decat sa castigi bani de buzunar vara poti deveni reprezentant/reprezentanta la Lady's. Eu asta fac vara, si castig cam 500lei pe luna. Poti face asta in orice oras. Pentru mai multe detalii, sa vorbesti cu bani_de_buzunar20@yahoo.com Sper ca te-am ajutat

| theansweris a răspuns:

Vreau doar sa te incurajez si sa iti spun ca e o meserie foarte frumoasa care mereu iti solicita atentia si imaginatia.Succes

| mamamya a răspuns:

OF! De pe 8 iulie nu ti-a raspuns nimeni la aceasta intrebare!
Daca as sta in Bucuresti poate ti-as da detalii, in rest nu stiu ca nu stau acolo.Incearca sa cumperi si tu vreun ziar local poate gasesti oferte de munca pe acolo, pe la mine pe la BC asa se mai face cand cauti ceva de munca!