| mirceapascutiu a întrebat:

As vrea reteta pentru prepararea muschiului file prin fierbere si afumare...

Răspuns Câştigător
| delia_8014 a răspuns:

Pentru un jambon delicios iti recomand urmatoarea reteta:
prima data se sareaza carnea din belsug si se afuma citeva saptamini; apoi se spala bine cu apa rece se pune intr-o oala incapatoare, se acopera cu apa rece si se lasa peste noapte (in acest fel se dezareaza); a doua zi se schimba apa si se fierbe la foc mic impreuna cu diverse mirodenii si condimente (piper din abundenta, citeva boabe de enibahar, foi de dafin din plin, boabe de mustar o lingura, vreo 3-5 cuisoare etc. dupa pofta inimii si a gustului); se adauga numai apa fierbinte; pentru fiecare kg de carne se fierbe la foc mic cam 1 ora; secretul unei carnite roz si suculente e urmatorul: dupa ce s-a fiert se lasa la racit in zeama care a ramas; dupa ce s-a racit se scoate pe un platou; iti recomand sosul de hrean cu smintina la acest jambon; bon apetit!

1 răspuns:
| mariazet45 a răspuns:

Muschiul se impanaeza si se afuma fara sa se fiarba.