| adialinagiany a întrebat:

Urgentttttt:@happy!
Buna TPU, as vrea o reteta de ceva:X:* dulce(cu tot cu ingredinte si mod de prepararea) dau Funda!happy (scuze categoriahappylaughing)
Dar ceva usor, nu grele cam de fata de 12-13 ani.

Răspuns Câştigător
1 răspuns:
| Abby1516 a răspuns:

INGREDIENTE

Avem nevoie de:
1 pachet foi de placinta din comert
1 pachet branza de vaci (250 gr)
200 ml smantana
2 oua
zahar
2-3 pliculete zahar vanilat
coaja de lamaie rasa
stafide (optional)
ulei pentru uns foile

MOD DE PREPARARE RETETA PLACINTA CU BRANZA DE VACI

Am lasat foile sa se dezghete la temperatura camerei, apoi le-am desfacut una cate una. Intre timp am tapetat tava cu hartie de copt, apoi am trecut la asezat foile in tava, ungandu-le pe fiecare cu ulei.
Am procedat asa cu jumatate din foi (acestea constituind baza placintei mele).Am adaugat umplutura de branza (am mixat bine branza cu smatana, ouale, zaharul, plicurile de zahar vanilat si coaja de lamaie--n-am avut stafide, de data asta). Urmatoarea operatiune a fost sa "invelesc" branzica, asa ca am intins peste ea restul de foi de placinta ramase, si pe care le-am uns din nou cu ulei (foaie, ulei, foaie, ulei etc), inclusiv pe ultima happy
Am dat placinta la cuptor pana s-a rumenit, iar toata casa mea s-a umplut de aroma!
Iar dupa ce s-a racit, am portionat-o si am servit!