| Robert030 a întrebat:

As vrea sa fac o surpriza mamei si sa ii fac o prajitura de 8 martie. Ce prajitura ar fi potrivita? Ceva simplistic(orice dar nu tort) si gustos.
Cea mai buna reteta are funda.

Răspuns Câştigător
| CupCake97 a răspuns:

Tiramisu sau negresa

3 răspunsuri:
| ItachiUchiha a răspuns:

Ingrediente:

trei oua
8 linguri zahar si 8 cu lapte
o cana cu faina
ulei 5 linguri
un pliculet de praf de copt
un varf de cutit cu sare
caise sau prune – aprox. jumatate de kg

Mod de preparare:

Prajitura cu Fructe – Amestecati intr-o cratita galbenusurile celor trei oua, cu cinci linguri de zahar, adaugati alternativ, faina (amestecata cu praful de copt stins cu putin otet) si laptele. Adaugati uleiul si albusurile batute spuma cu trei linguri de zahar. Turnati compozitia intr-o tava unsa si pudrata cu faina si asezati fructele spala-te si curatate. Coaceti prajitura la foc potrivit, aprox. 45 de min. Funda te rog!

| Remus13 a răspuns:

Ceva simplu si gustos, prepari foarte rapid: CLATITELE
ingrediente: 2 oua, lapte, faina.

Clatitele le poti umple ca sa fie extrem de gustoase cu Finetti, sau cu un gem de capsuni sau caise. Pentru a prepara niste clatite nu necesita multi bani, deoarece orice om are acele ingrediente in bucatarie. Bafta si spor la treaba, sper ca mama ta sa fie mandra de tine si sa mancati cu pofta ce prepari tu.
PS: mi-ai dat si mie o idee sa fac prajitura

| dragon3 a răspuns:

Ingrediente:

iaurt 250 gr.
doua oua
zahar100 gr.
unt 50 gr.
faina 125 gr.
gris 125 gr.
o jumatate de pachetel de praf de copt
trei linguri cu dulceata de capsuni
frisca 1/4 kg
capsuni mici 0.3 kg
zahar pudra 1 lingura
Mod de preparare:

Prajitura cu capsuni – In timpul in care se incalzeste cuptorul, amestecati iaurtul, ouale si zaharul cu untul inmuiat. Adaugati faina, gris, praf de copt si amestecati. Turnati aluatul intr-o forma de tort unsa cu ulei si puneti-l la copt pentru aprox. 45 de min. Lasati blatul la racit, taiati-l in doua pe lat, dupa care ungeti o jumatate cu gem si adaugati blatul superior. Spalati capsunile la jet puternic de apa si lasati-le sa se scurga intr-o sita, curatati-le de frunze si taiati-le pe jumatate. Intindeti un strat de frisca peste blat, dupa care puneti fructele si presarati cu zahar pudra.