| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa ii fac mamei mele o prajitura de 8 Martie dar nu stiu care.Imi dati va rog frumos o reteta mai simpla de prajitura si mai rapida?

3 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Cea mai simpla e tiramisu.Si iese delicioasa :x
http://gourmandine.ro/retete-torturi/tiramisu/

| robert4u a răspuns:

Negresele sunt cele mai simple de facut!
- 2 1/2 cani cu apa
1/2 cana ulei1 1/2 cana zahar
3 oua
3 cani faina
1 esenta de rom,
1 esenta vanilie
cacao
2 lingurite bicarbonat stins cu putin otet
1 cana nuci macinate

Intr-un vas se amesteca ouale cu mixerul se pune: apa, uleiul, zaharul. Se adauga si bicarbonatul stins, apoi esentele, faina, nucile macinate, cacaoua.Se amesteca bine si se toarna in tava cu hartie de copt. Se coace cam 30 de min, se face o proba cu scobitoare, daca iese uscata e gata.
O lasi la racit si deasupra poti sa pui o glazura de ciocolata.