| Sophie_3843 a întrebat:

Ati mancat vreo data prajitura tiramisu? Ce gust are? E buna?

Răspuns Câştigător
| Diva a răspuns:

E foarta buna. Daca vrei uite si reteta:
400 g piscoturi Savoiardi
250 g crema Mascarpone
4 oua
4 linguri zahar
3 cescute de cafea tare (espresso) fara zahar
cacao pentru ornat

Mod de preparare
Intr-un bol se amesteca bine galbenusurile de ou cu zaharul pana se deschid la culoare;

Se adauga apoi crema Mascarpone si se omogenizeaza amestecul;

Intr-un bol separat se bat albusurile de ou pana se umfla;

Se toarna albusurile peste amestecul cu mascarpone si se intorc usor cu lingura pana la incorporare;

Nu folositi mixerul pentru ca albusurile se vor lasa;

Piscoturile se inmoaie putin pe ambele parti in cafea (in care se poate turna si putin coniac sau rom pentru un gust mai bun) dupa care se aseaza intr-o tava unul langa altul, fara spatii goale intre ele;

Dupa ce am pus primul strat de piscoturi turnam peste ele o jumatate din crema;

Apoi, punem alt strat de piscoturi, imbibate de asemenea in cafea si deasupra ce a mai ramas din crema;

Se pudreaza din belsug cu cacao, astfel incat sa se formeze un strat uniform, si se lasa la frigider peste noapte.

18 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

E foarte buna.

daniela
| daniela a răspuns:

Excelenta, catifelat, dullce, delicata. Ti-o recomand

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Am mancat si mi-a placut... Dar gustul nu ti-l pot descrie. Incearca!

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Am mancat mai demult si sincera sa fiu nu mai stiu cum era.winking

| totata a răspuns:

E una din preferatele mele ca sa nu mai zic ca e foarte usor de facut. E facuta pe baza de piscoturi, cafea si crema de smantana(eu asa fac, stiu ca se face si cu mascarpone). Are un gust aparte, taaare bun.Isi merita toti baniitongue

| frida0purple a răspuns:

Da, este foarte buna.

| csintalan a răspuns:

Dulce ca o blonda! Dar greu de digerat. Gusta din ea doar un pic, sa nu te obisnuiesti cu dulceata.

| hândel a răspuns:

MIe nu mi-a placut. Nu mai stiu ce gust avea, stiu doar ca nu mi-a placut. Oricum, fiecare cu gusturile lui. Incearca si fa-ti o parere.winking

| eu_4161 a răspuns:

Nu mai stiu pentru ca am mancat foarte multe prajituri

| alexandra_1780 a răspuns:

Eu fac tiramisu aproape in fiecare saptamana, e buna la gust si e foarte usor de facut, incearc-o si nu o sa-ti para rau.

| sorinagt a răspuns:

Desert traditional al bucatariei italiene, tiramisu impresioneaza prin gustul si aspectul sau deosebit. Se serveste de obicei ca adaos la o cafea espresso.Pentru servire se decoreaza fructe si/sau stick - uri de ciocolata amaruie.
http://bucataria-lumii.blogspot.com/2008/11/tiramisu.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

eu am mancat si cu catstraveti murati! un beliciu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E cea mai dulce prajitura

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dap si e ff buna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte buna! ti-o recomand!

| el3ctronizenT a răspuns:

E magnificawinking

| eu_3271 a răspuns:

Da; e printre preferatele mele

| iustinaiustinik a răspuns:

E foarte buna(va rog publicatimi mesajul.