| anonim_4396 a întrebat:

De unde vine prajitura Tiramisu? Mai ales numele?

Răspuns Câştigător
| JayLeno a răspuns:

"tira mi su" provine din italia, inseamna ridica-ma si este un excelent energizant pentru organismul obosit dupa o masa copioasa. datorita mascarpone +80% grasime este o adevarata "bomba" calorica pentru organismhappy

8 răspunsuri:
| monicaclaudia a răspuns:

Originile tiramisù-ului nu sunt foarte sigure. Unii merg inapoi in 1960, cind apare în restaurantul "El Toula" din Treviso. O altă versiune pune nasterea la sfârsitul secolului saptesprezecelea la Siena, în cazul în care Marele Duce de Toscana, Cosimo III a decis să trasferereze, pentru câteva zile în oraş. A fost realizat un tiramisu, apoi, în cinstea lui Grand a fost numit "ducele de supă."
Legenda spune ca el a devenit un desert favorit de cei de la curte. Apoi răspândit obiceiul de a se consuma Şi de aici "zuppa del Duca" a schimbat numele si a luat cu hotărâre de sugestiv "Tiramisu
dar 100% e italiana laughing
PS: scuze traducerea ca de obicei

| monicaclaudia a răspuns:

Lolz cafeina? la 6 porti de tiramisu se foloseste cel mai mult 2 cafele laughing nu nu nu asta e, dar cum am mai zis marele duce considera desertul asta ca un afrodisiac deci imagineazati de ce se cheama asa. Desertul asta il mancau prima de a face ceva. intilnire amoroasa.) ca sa o chem asa.))

| copolovici a răspuns:

De remarcat că italienii nu sînt complet lipsiţi de umor, chiar dacă nu pot fi catalogaţi drept cei mai inteligenţi trăitori de pe Planetă. Antevorbitorii au vorbit despre tirami-su, dar ştiaţi că există şi "Tirami-Giu"? Giu este opusul lui Su. În Bucureşti am găsit TiramiGiu în "La Gondola".

| mary_4249 a răspuns:

Te inseli tiramisu este o prajitura originala din italia iar in traducere tiramisu inseamna ridica-ma.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"tiramisu" inseamna "ridica-ma", in italiana - acest lucru fiind asociat, de regula, cu cafeina pe care o contine si care te energizeaza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parajitura tiramisu provine din Italia locul meu nata si inseamna ridicama...

| erick a răspuns:

China

| Otilia_Gina_1974 a răspuns:

Tiramisu este o prajitura originala din Italia iar in traducere tiramisu inseamna ridica-ma.