| alwaysStyles a întrebat:

Azi-dimineata am facut un aluat pentru melci cu nuca, in reteta scria sa pun drojdie proaspata dar am pus drojdie uscata.Acum (dupa ce l-am lasat o ora la crescut) vad ca nu a crescut deloc si a ramas tot asa, ca o maiaua. Intrebarea mea este daca mai pot adauga acum drojdia proaspata si sa o las iar la crescut, sau trebuie sa iau tot de la capat?

2 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ce cantitate de faina ai framantat si cata drojdie ai pus? a stat la caldura aluatul?
Poate este expirata drojdia uscata ori ai pus putin.
Eu folosesc drojdie uscata si nici nu o dizolv, o pun direct in faina.
Sunt unele pliculete cu drojdie care nu necesita dizlovare.
Ceva s-a intamplat de nu ti-a crescut.
Revin-o cu ceva detalii.
O zi bunahappy

| MarieStephan a răspuns:

Trebuie sa o iei de la capat