| Pascu_Alexandra_1989 a întrebat:

am cusut o perdea subțire, am vrut sa întăresc cu doi pași cusătură și am dat de volant de două ori apoi s-a blocat nu a mai mers să dau acul in jos spre suveica sa se împletească ață sa pot coase și nu mai merge ce pot sa fac? nu mai pot coase pentru că nu mai pot da acul in jos sa se împletească atele cea din acest cu cea din spon?

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Scoate suveica din lacasul ei si inlatura ata aflata in interior --- ata impiedica miscarea suveicii.

| Pascu_Alexandra_1989 explică (pentru alessia5158):

Am înlăturat ață și e blocata s-a blocat d când am dat de volant

| Pascu_Alexandra_1989 explică:

Acum e blocata mașină nu îmi dă voie sa cos este blocat volantul mașinii.ce pot sa fac?

| alessia5158 a răspuns (pentru Pascu_Alexandra_1989):

Inseamna ca nu ai curatat bine lacasul in care se introduce suveica! Adica, in acelasi lacas cu suveica se mai afla o alta piesa detasabila, semicirculara--- scoate-o dar nu inainte de a observa modul in care este asezata in lacas. Sub piesa vei mai gasi resturi de ata care blocheaza functioarea masinii de cusut. Daca nu te vei descurca, banuiesc ca ai cartea tehnica a masinii--- trebuie sa gasesti explicatii despre cum sa procedezi.