Întrebare recomandată | hunea a întrebat:

Vreau sa achizitionez o masina de cusut pentru uz casnic.As vrea care se pricepe sa imi recomande ceva cu care sa pot coase cu tighel drept materiale elastice:jerse, bumbac elastic etc.Am una toyota dar la elastice se rupe acul se incalceste ata la suveica si deasupra, dezastru.
As vrea ceva pana in 600 lei multumesc.

4 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Iti spun un truc ce o sa te ajute sa cosi materiale elastice si elastic fara sa se rupa ata si materialul sa ramana elastic.
Regleaza pasul masinii de cusut foarte marunt si nu trage de material.Lasa-l sa-l duca piciorul masinii.Mai sare cate un pas pe ici pe colo, dar se poate face.De asemenea presiunea piciorului cu ac pe material sa nu fie foarte mare.
Eu pot sa cos cu elastic cilindric. Pe rola de jos bobinez elasticul (care se vinde ca o papiota) si deasupra pun ata normala. Se vor face cateva reglaje la inceput, tinand cont ca elasticul e mai gros si ata e mai subtire, dar merge.
Parerea mea este ca 90% din reusita sta in reglaje.Acestea trebuiesc modificate la fiecare material si la fiecare tip de ata.
Masina mea este una electrica tip valiza, poloneza, cumparata de ai mei prin anii '70.

| K0sti a răspuns (pentru Elianna):

Corect! Reglajele si "mana" fac totul! Daca nu ai mana poti sa ai si mama ei de masina!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Decit sa da ti banii pe una nouă, nu se poate repara aceasta pe care o ave ti? Este tot electrică ceea ce ave ti acum?

| aserbuta a răspuns:

Îţi recomand să achiziţionezi una industrială la mâna a doua. Te va costa cam 100-150 de euro şi va valora mai mult decât una lună casnică la aceiaşi bani.