| Naavin a întrebat:

Am nevoie de putin ajutor. Am o obsesie legata de mirosul balsamului de rufe. Ma enerveaza faptul ca am incercat multe tipuri de balsam: lenor, cocolino, silan. Dupa spalare se simte putin mirosul(sau deloc in cazul silan) dar dupa uscare(in conditii absolut normale) nici nu zici ca s-au intalnit hainele cu balsamul!
Ce balsam folositi, ce sa fac?! Ma dispera, va rog ajutati-ma! Vecina mea(si oarecum rivala mea) dupa ce spala hainele si le pune la uscat in curte miroase toata strada a balsam! Eu dozez corect, spal corect, am o masina de spalat excelenta si degeaba! Ce sa mai incerc, voi ce folositi, ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Incearca sa folosesti detergent si balsam cu miros aproximativ la fel, sau cum e detergent Lenor si balsam tot Lenor si poti pune si bilute din aceela. Dar sincer, nu te stresa, pentru ca mirosul difera de la o persoana la alta... daca eu ma dau acum cu un parfum si se da altcineva, la mine se poate sa nu tina mai mult de 1h si la cealalta persoana poate tine toata ziua si sa miroasa mai puternic. happy

31 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Nu cred ca e de la balsam, cred ca este de la masina de spalat. Probabil masina ta nu ia balsamul, sau poate nu il pui in sertarul bun. Eu folosesc Lenor si Cocolino si ambele miros super

| SiA31 a răspuns:

Mama spală cu Dero lichid, mov, 2 în 1, și nu mai folosește balsam. Miros puternic și durează. Până la Dero, au folosit balsam Softlan.
Eu și bunica mea, folosim balsam VerNel, pentru că noi spălăm cu Ariel praf happy
Dar nu știu exact de unde se pot cumpăra.

| BuBBlesykeSs a răspuns:

Hmmm si eu as vrea sa stiu laughing)))))
faza e ca si eu am o vecina ca a ta, probabil spala la mana nu stiu ce sa zic si pune mult balsam, si prin masina de spalat risipa e prea mare... eu folosesc acum cocolino si pot sa zic ca e super isi mentine cat de cat mirosul dupa uscare.
Sau poate tu deja te ai obisnuit cu mirosul si ti se pare ca nu mai miroase...

| Naavin explică (pentru Yurisa):

Of dragă, crede-ma ca am verificat, nu e de la asta. Dar multumesc ca ai incercat sa ma ajuti, masina de spalat e noua, pun balsamul unde trebuie si il ia la momentul potrivit. Oare sa fure cei de la magazin din balsam si sa il dilueze cu apa(nu stiu ma intreb si eu?), nu cred ca la Penny sa faca asa ceva.

| Naavin explică (pentru SiA31):

Si eu spal tot cu dero dar mi-as dori ca hainele sa miroasa si mai puternic, Venrel se gaseste la produse de import din Germania, dar e acelasi lucru cu Silan. Spal acum cu dero roua muntelui dar nu imi place cum miroase, cred ca i-au schimbat formula, mai demult mirosea mai frumos

| Naavin explică (pentru BuBBlesykeSs):

Aud masina de spalat a vecinei din baie, stau la casa si am baia exact langa baia ei. Nu stiu daca m-am obisnuit cu mirosul, nu prea am folosit balsam de rufe din cauza ca nu am gasit inca unul care sa imi multumeasca "standardele ultra inalte"? Multumesc de parere!

| Naavin explică (pentru WhiteLife):

Da, nu cred ca dero roua muntelui cu Silan au miros la fel. Am sa incerc cu Lenor desi nu stiu ce sa spun despre calitatea produsului, nu stii cat costa?

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Toate chimicalele sunt droguri toxice. De la o zi la alta trebuie sa măriți doza ca sa va multumeasca. Dar mai ganditi-va si la cei alergici care vin in contact cu voi, cat vor suferii din cauza aceasta.

| L1m80 a răspuns:

Ce aveti voi de doriti sa miroasa balsamul de sa-i apuce durerea de cap pe toti cei din preajma voastra?
Balsamul este in primul rand pentru a "inmuia" fibra. Sa nu se electrizeze si apoi, sa se calce usor.
Mirosul de rufa uscata in vant, fara parfum, e mult mai placut decat cel de chimicala. Poate asta are vecina?

| WhiteLife a răspuns (pentru Naavin):

Cred că are preț aproximativ cat are și Persul, ceva mai scump decat Dero. Poți cauta pe eMag sau alte site-uri sa vezi un preț aproximativ. happy

| Naavin explică (pentru TamplaruAnisoara):

De la ce sa sufere? Nu le dau hainele mele sa le poarte, ce sa sufere? Cat despre balsamul de rufe, protejeaza tesatura, cu cei ai vrea sa spalam, cu apa chioara? Normal ca punem detergent si balsam pentru a avea haine cu adevarat curate

| Naavin explică (pentru L1m80):

Nu, nu e de la aer. Cat despre mirosuri, stii ce se zice: "Gusturile nu se disputa"?

| Eugen80 a răspuns:

Pai daca nu ai vorbit cu Magda Catone! laughing))
Acum serios, vezi ca la tine e o problema la masina de spalat. recomand sa pui separat balsamul in masina, numai atunci cand trebuie. Ori il pui in acelasi compartiment cu detergentul si ala ii anuleaza efectul, ori masina ta nu stie sa foloseasca alt compartiment separat de balsam.
Uita-te si in cartea masinii de spalat sau pui doar detergentul de la inceput si balsamul il pui dupa ce face prima limpezire. Apoi mai conteaza si ce program folosesti la masina de spalat. Sa nu o grabesti pentru ca iti va consuma si mai mult curent si mai multa apa si uite ca nici balsamul nu-l foloseste corect!
Eu folosesc Silan cateodata si Wirlpool. Pe mine ma enerveaza ca mirosul initial din sticla (cand il cumperi) nu are nici o treaba cu mirosul final din haine si nu iti poti da seama... e la noroc.
Vezi ca pe piata mai exista si genul acela de bile parfumate la care faceau reclama...

| Dandinelle a răspuns:

Poate foloseste si un parfmuel: https://www.emag.ro/......DJ7TK2BBM/
ai incercat asta? un coleg de apartament il folosea tot timpul si mirosea toata casa cand spala si cand se uscau rufele.

| L1m80 a răspuns (pentru Naavin):

Nu, nu se "disputa" asa cum nici nu se discuta.
Dar e de bun simt sa nu-i agresezi pe ceilalti cu mirosurile tale (apropo de dispute). Vrei sa fii respectat, respecta!

| Naavin explică (pentru Eugen80):

Nu e de la masina, am masina de spalat noua, cartea tocmai am citit-o iar, balsamul il pun la locul marcat cu acea floare, ala e locul de balsam. Am un LG AI, spal dupa etichete pe Cottons sau Syntethic, dar am sa incerc sa il pun doar la limpezire. Ideea e ca am verificat, balsamul ramane pana la ultima limpazire, apoi masina il ia. Am o masina extraordinar de buna, de calitste, nu e de la ea. Am sa incerc sa mai caut poate voi "nimeri" ceva ce sa ma multumeasca. Balsamul se simte cat de cat, dar nu cum vreau eu

| Naavin explică (pentru L1m80):

Bineinteles ca respect, daca te-a ranit felul meu de a vorbi te rog sa ma ierti, eu nu vad ce nu respect! Am cerut ajutor sa gasesc un balsam care sa miroasa intens, nu pareri daca le ranesc simtul olfactiv al celor ultra-sensibili? O zi buna

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Naavin):

Cei alergici la detergenți si alte chimicale printre care ma aflu si eu, le e foarte greu sa călătoreasca cu mijloace de transport in comun din cauza mirosului, chiar daca este plăcut datorita mbracamintei celor ca tine. Eu spăl cu săpun de casa si hainele mele miroase a curat. Si sunt sănătoase la purtat. Am avut o profesoara in liceu care macar ca nu ne era diriginta, mereu ne dădea sfatul sa nu folosim parfumuri sau deodorante ci sa spălam cu săpun si sa mirosim a curat. Nu stiu daca era alergica sau nu dar trăiește si astăzi si are peste 90 de ani. Multi oameni suferă fara sa știe de unde le vine problema. Problema este chimicalele care sunt in aer, apa, mâncare, si in cele folosite pentru curățenie, spălat etc.

| L1m80 a răspuns (pentru Naavin):

Puteam sa-ti dau peste nas si la propriu, ca tu tot nu simteai. Nu esti ultra-sensibila.

| Naavin explică (pentru L1m80):

Ce bucurie pe capul tau ca esti ultra-sensibil. Si vad ca ai inceput sa stranuti pe-aici:pune-ti mana la nas, sau cotul, nu vrem sa ne molipsesti cu pandoseala.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ehem... cocalar-edition varianta cu balsam? De ce ar trebui sa puta rufele a nu-stiu-ce spanac dupa ce le speli? Mirosul ala nemaipomenit de haina curata ce are? Geezus...

| Naavin explică (pentru GabiDumitrescu):

Fiecare cu gusturile lui?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Naavin):

Pai ce gusturi? Tu vrei sa iti puta rufele a parfum mai tare ca a vecinei. Asta nu e normal oricum ai pune problema. A, plus ca mizeriile alea de cocolino samd iti distrug hainele in timp...

| Naavin explică (pentru GabiDumitrescu):

Cred ca e problema mea, am intrebat daca stie cineva ce balsam sa folosesc, nu daca e bine sa folosesc balsam sau nu, sau daca e normal sau nu sa imi miroasa hainele in vreun fel. Multumesc oricum

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Naavin):

Detergent cu balsam inclus ai incercat? big grin

| Naavin explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu, dar voi incerca. Am sa cumpar ariel touch of Lenor si un balsam Lenor/Cocolino. Ma gandesc sa ma duc la produse de import din Germania, poate au ei ceva detergenti si balsamuri de calitate si care sa ramana in haine dupa uscare.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Naavin):

Eu fix Ariel ala cu Lenor il folosesc. Poate ajuta si daca folosesti niste mingi pentru aerare. Eu am luat de pe Amazon sau eBay, nu mai stiu. Ceva de genul asta - https://www.walmart.ca/en/ip/Dryer-Balls/PRD1LD29OIV9DM0

| Naavin explică (pentru GabiDumitrescu):

Ariel cu Lenor e bun de ceva? Am o prietena (alta mincinoasa) careia ii miros atat de frumos hainele a prospetime, a briza marii, si spune ca e de la ariel. Oare?!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Naavin):

Am mintit, acum m-am uitat. In momentul asta am Dero cu levantica si iasomie. Ariel am avut acum cateva luni. Le mai schimb uneori in functie de unde cumpar si ce gasesc la oferta/marimea sacului care sa imi convina. Daca mai fac si alte cumparaturi, nu ma car cu 5-6 sau 10 kile de detergent dupa mine, iau pungi de alea de 3 kg. https://www.emag.ro/......DYQT9BBBM/ - doar ca am punga de 3 kile. Review-urile sunt covirsitor pozitive, se pare.

| Naavin explică (pentru GabiDumitrescu):

Ok, multumesc?