| izab3llaa a întrebat:

As dori sa stiu daca cumva se poate face un blat ( de prajitura) fara cuptor? Eventual pe aragaz sau microunde... Si daca se poate / Cum?!

Răspuns Câştigător
| Marian_7516 a răspuns:

Ai putea face un blat din clatite, de obicei iese destul de bine mai ales daca si clatitele sunt pufoase. O alta alternativa sunt piscoturile sau poti folosii urmatoarea reteta:
200 g biscuiti
150 g ciocolata
50 g stafide
2 linguri miere
2 linguri zahar brun
100 g unt

se maruntesc biscuiti cu ajutorul robotului
se rade ciocolata
se pune untul topit si restul ingredientelor in mixer si se mixeaza pana ce se obtine o pasta omogena
aceasta pasta se intinde uniform intr-o forma detasabila si se da la rece pana se intareste

| izab3llaa explică (pentru Marian_7516):

Nu am mai incercat, dar imi place ideea. Multumesc! mai astept cateva idei iar apoi am sa dau fundita.

2 răspunsuri:
| gicuta1 a răspuns:

Poti sa formezi un blat din piscoturi cumparate.