| sweetgirl pink a întrebat:

as vrea sa stiu cum se face orezul(pilaf)am vazut la televizor si mie pofta iar mami nu e acasa s imi facalaughingast raspunshappymersi

Răspuns Câştigător
| spy2o a răspuns:

Pilaf de orez cu ciuperci

Din punctul meu de vedere asta e mancarea perfecta pentru o zi de post, se si prepara ff usor si repede, iar daca nu toata lumea din casa tine post, o poti servi ca si garnitura langa altceva.

Pentru 4-6 portii (depinde cat de infometati sunteti) avem nevoie de:
- o cana de orez (de 250ml)
- 2 borcanele de ciuperci (500g ciuperci proaspete)
- o ceapa mare
- o cana (eventual + jumate) de apa
- o lingura de boia
- pantrunjel
- condimente dupa gust (cei de la Fuchs, au condimente speciale pentru pilaf, foarte bune)

Taiem ceapa marunt si o calim. Cand ceapa este aurie adaugam ciupercile taiate bucatele si le calim impreuna cu ceapa. Dupa aproximativ 5-10 minute (5 minute la foc iute, 10 minute la foc lin) punem peste ciuperci o cana de apa, boiaua (eu folosesc boia dulce) si restul de condimente. Lasam sa fiarba la foc mic cca 10-15 minute, in cazul ciupercilor la borcan sau mai mult 20-30 de minute in cazul ciupercilor proaspete (de aceea si ziceam o cana jumate de apa pentru ca va scadea f tare la fiert si mai trebuie adaugata).

Separata fierbem orezul dupa instructiunele de pe pachet si cand ciupercile sunt gata il amestecam cu compozitia pentru ciuperci si patrunjelul tocat marunt si cam asta e. Se acopera oala cu un capac si se mai lasa pe foc cca 5 minute sa se intrepatrunda aromele.

Pofta mare!

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Fa asa. O cana de orez si cu aceeasi cana pui 4-5 cani de apa la fiert.Cand apa da in clocot adaugi orezul.In prealabil spalat. Apoi fierbi totul la foc FOARTE mic.Mai mesteci in el din cand in cand pana a fiert orezul. Poti adauga Secretul Gustului in loc de sare.Este foarte bun.Succes.Sa-mi spui cum a iesit.

| Barajag a răspuns:

Eu fac asa pilafulbig grin
Daca vrei sa faci mai multe portii pui 2, 5 cani de orez de preferat Uncle Bens, ceapa, ardei gras, ciuperci:Toci ceapa marunt, ciupercile, ardeiul si le calesti putin, dupa ce le-ai calit poti pune orezul peste acestea si le calesti pe toata odata.Intr-o tava yena pui toata compozitia pe care ai pregatit-o si o pui la cuptor, bineinteles pui cateva cani cu apa sau poti pune niste zeama in care fierbi niste pulpe de pui, iese foarte delicios, daca ai sofran in casa poti pune un prafhappyBafta si pofta mare!big grin