| MissDelevingne a întrebat:

Ati facut prajitura tiramisu? Am nevoie de o reteta buna din propria voastra experienta (daca v-a iesit bine) big grin

Răspuns Câştigător
| andreutz a răspuns:

Uite reteta care o practic eu zilnic (aproape) la serviciu valabila pentru 24 de portii. Iti trebuie 1 kg de mascarpone, de preferinta galbani (cel italian, nu romanesc), 1 kg de frisca lichida, 6 albusuri de ou, o jumatate de kg de zahar, 30 ml esenta de migdale, 350 ml coniac Alexandrion, 200 g cafea, 2 pachete de piscoturi (aproximativ 90 de bucati). Mai intai faci cafeaua, fara nici un pic de zahar, aproximativ 34 cani de apa. Apoi strecori cafeaua, o amesteci cu coniacul si o lasi la racit. Frisca lichida se bate bine bine, pana se intareste cum trebuie, apoi se amesteca cu mascarpone, si se mai bate putin la mixer.Separat, cele 6 albusuri de oua se bat si ele la mixer cu un pic de sare. Treptat, se adauga cele 500 de zahar in albusuri si se bat in continuare, pana se intareste bine compozitia. intr-un vas mai mare amestecam prima compozitie (cea din frisca lichida si mascarpone) cu albusurile de ou bine batute si esenta de migdale. Batem bine cu un tel, pana se omogenizeaza compozitia. Apoi, vom face 3 straturi de piscoturi si 3 de crema. Pentru primul strat de piscoturi, le inmuiem in cafea, dar nu f mult si le asezam unele langa altele. Peste ele turnam primul strat de crema, intins uniform. La al 2-lea strat de piscoturi, le inmuiem putin mai mult in cafea si le ornam mai departat unele de altele. Urmeaza al doilea strat de crema, intins uniform de asemenea. Ultimul strat de piscoturi este exact ca al 2-lea, iar la final punem ultimul strat de crema. Se lasa tava la frigider camn 2-3 ore si gata. La servire, se poate pudra putina cacao si pofta buna!

6 răspunsuri:
| reteteculinare a răspuns:

Aici gasesti o reteta foarte buna pentru tiramisu - http://invatasigateste.blogspot.com/2011/10/tiramisu-imbatator.html

| MissDelevingne explică:

Mersi pentru toti dar apreciez reteta spusa din propria experienta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru uz personal, am incercat o reteta de care sunt multumit, insa e un pic diferita de cele "profi", in sensul ca am adaptat-o eu putin. Un pachet mare de piscoturi. O cana de capucino (mie nu imi place cafeaua si mai ales fara zahar nici nu o pun in discutie), putin lichior gros de ciocolata (in loc de coniac). Mascarpone, 5 oua, ciocolata amaruie, frisca lichida. In cafeaua calduta amesteci lichior de ciocolata dupa gust (poti pune in loc de lichior de ciocolata, rom). Te o tava cu margini mai inalte, pui un strat de piscoturi pe care le insiropezi usor cu cafeaua. (Asezi piscoturile pe tava si cu o lingura pui incet cafea pe fiecare dintre ele. Pui un strat de crema si din nou un strat de piscoturi. Deasupra crema si fie multa ciocolata amaruie rasa pe razatoarea mica (cam 300 gr.) fie praf de cacao. Crema: bati albusurile bine cu 7 linguri de zahar. Pui frisca lichida batuta si amesteci cu mascarpone. In loc de esenta de migdale, rad in ea coaja de lamaie ( nu-mi prea place esenta de migdale). Asta e retea mea. Mi-a iesiti tot timpul. Acum depinde de gusturi.