| Woman2Womanro a întrebat:

Care e prajitura voastra preferata? Am nevoie de o reteta usor de facut si foarte gustoasa.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Alba-ca-zapada.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
PANDIŞPAN PUFOS
150 g de făină, 150 g amidon, 6 ouă, 300 g zahăr pudră, 1 plic zahăr vanilat, 100 g de lămâie, 1 plic praf de copt, sare, cacao.
Separi ouăle.
Amesteci 200 g de zahăr cu gălbenuşurile,adaugi coaja de lămâie, praful de copt, zahărul vanilat şi sarea, iar la sfârşit pui făina şi amidonul.
Albuşurile le baţi spumă, adaugi restul de 100 g de zahăr.
Amesteci cu compoziţia de dinainte.
Tapetezi tăvile cu hârtie, pui pandişpanul, pe care-l coci la foc iute.
Pudrezi din abundenţă cu zahăr pudră.
Poftă bună!
Te pup!

| mola a răspuns:

Foarte delicioasa si simpla! Mai intai m-am uitat la raspunsuri ca sa nu zica ceilalti ca le-am compiat reteta. Acest link vroiam sa il dau si eu. Succes si pofta buna.

| looredanaa93 a răspuns:

Eu am gasit aici
https://deprajituri.cabanova.com

Arata foarte bine

| monutza90 a răspuns:

Mie cel mai mult imi plac cornuletele nu sunt experta in dulciuri dar am gasit o reteta de cornulete si am facut azi dimineata si acum 2 zile mi-au placut cum au iesit.Din reteta asta iti iee o tava de cuptor daca vrei le dublezi.
-jumatate de punga de faina
-2 oua
-un plic sau o bucatica de drojdie pe care o pui intr-un pahar cu putina apa calda la dospit
-4 linguri ulei
-7 linguri de lapte
-o lingurita praf de copt stins cu otet sau zeama de lamaie
-2, 5 linguri de zahar
-1, 5 linguri de cacao(nu este neaparat daca vrei le poti face doar albe)
-esente
Incepi asa:intr-o cratita pui un pahar de apa si 7 linguri de zahar fierbi 3 min si il lasi sa se raceasca
Dupa aceea amesteci oua+lapte+ulei+praf de copt stins+zahar+drojdia si framanti cu faina pana nu se mai lipeste de degete lasi la crescut o ora.
Dupa ce a crescut imparti aluatul in 2 intr-o parte pui cacaoa si in celalalt coaja de lamaie. Apoi framanti bine amandoua aluaturile, separat cu putin ulei si le lasi la crescut 30 de min.
Dupa ce acrescut, fiecare coca se imparte in 8 bile egale, in total sa avem 8 bile negre si 8 albe.
Se intind cu sucitorul, se suprapun, se taie triunghi se umple sau nu, se ruleaza si se pune in tava pe hirtie de copt, la foc mic.
Dupa ce le scoti din cuptor le treci prin siropul de apa+zahar

| Tess a răspuns:

Ciao. Eu iubesc toate prăjiturile că sunt mâncăcioasă! Glumesc, dar sunt câteva care mă dau gata. Printre care şi albă ca zăpada. Ai mâncat vreodată? Făcută în casă zic. Este delicioasă şi foarte simpul de făcut. Uite paşii aici: http://reteteindraznete.blogspot.ro/2012/12/alba-ca-zapada.html

| Diana_Albu_1999 a răspuns:

Mie imi place tiramisu!
Reteta:
Ingrediente reteta Tiramisu cu crema mascarpone:

500 g mascarpone
400 g piscoturi
250 ml espresso sau cafea tare
3 linguri zahar pudra
3 oua
o lingura cacao
3 lingurite amaretto sau o lingurita esenta migdale

Tiramisu cu mascarpone ingrediente reteta
Modul de preparare a retetei:
Pentru a obtine aspectul atat de familiar din cofetarie, prajitura tiramisu va trebui sa incapa la fix intr-o tava. Astfel va avea sustinere laterala si vom elimina riscul curgerii cremei mascarpone. 400 g de piscoturi inseamna 48 piscoturi, din care eu am folosit fix 40 - tiramisu a fost asamblat intr-o tava cu dimensiunea 20x30 cm.
Tiramisu cu crema mascarpone preparare reteta prajitura Tiramisu cu crema mascarpone preparare reteta prajitura Tiramisu cu mascarpone preparare reteta prajitura
Pentru crema mascarpone folosita la tiramisu va trebui sa scoatem din timp de la frigider toate ingredientele necesare, deoarece acestea vor trebui sa fie la temperatura camerei. De asemenea, un amanunt important in prepararea retetei de tiramisu este utilizarea unei cafele foarte tari. Chiar daca unii vor considera ca este un fel de pleonasm, am intitulat aceasta reteta "Tiramisu cu mascarpone" deoarece am vazut ca pe internet exista foarte multe retete de tiramisu fara mascarpone.
Tiramisu cu mascarpone preparare reteta prajitura Tiramisu cu crema mascarpone preparare reteta prajitura Tiramisu cu mascarpone preparare reteta prajitura
Spargem cele trei oua si separam galbenusurile de albusuri. Punem galbenusurile intr-un vas, adaugam trei linguri de zahar pudra si le amestecam pana cand acestea isi schimba consistenta si culoarea. Peste compozitia obtinuta adaugam 500 g mascarpone (doua cutii) si continuam sa amestecam cu mixerul pana cand crema se leaga. In cazul in care nu avem lichior amaretto la indemana, adaugam in crema pentru tiramisu o lingurita cu esenta de migdale.
Tiramisu cu mascarpone preparare reteta prajitura Tiramisu cu mascarpone preparare reteta prajitura Tiramisu cu mascarpone preparare reteta prajitura
Batem spuma tare albusurile, dupa care turnam peste ele crema mascarpone si amestecam incetisor, de jos in sus, pentru a nu se lasa prea mult albusurile (este total nerecomandata utilizarea mixerului!). Apoi introducem crema pentru tiramisu in frigider si o lasam acolo pana cand terminam de pregatit primul strat de piscoturi. Trecem rapid prin cafea ambele parti ale fiecarui piscot - piscoturile pentru tiramisu nu ar trebui sa fie imbibate cu cafea, ci doar umezite putin (in caz contrar, ne vom alege cu un tiramisu "flescait").
Tiramisu cu crema mascarpone preparare reteta prajitura Tiramisu cu mascarpone preparare reteta prajitura Tiramisu cu mascarpone preparare reteta prajitura
Cafeaua pentru tiramisu trebuie sa fie neindulcita, neaparat rece si amestecata cu trei lingurite de amaretto (caz in care, evident, nu mai este necesara esenta de migdale in crema). Asezam in tava primul strat de piscoturi (acoperind cu bucatele mici spatiile goale, exact cum se vede in fotografiile retetei) peste care intindem jumatate din crema mascarpone. Asezam deasupra un al doilea strat de piscoturi si apoi peste acesta turnam restul de crema mascarpone. Prajitura tiramisu se pudreaza cu o lingura de cacao si se poate servi dupa ce a fost tinuta la frigider macar o ora. Nu este important, dar ca un mic pont: am observat ca tiramisu este mult mai aspectuos daca se pudreaza cu cacao chiar inainte de a fi servit.

FUNDA? PLZ!

| bursuc001 a răspuns (pentru Diana_Albu_1999):

Bună, @Diana_Albu_1999!

Când dai copy & paste la un pasaj/răspuns luat de pe alt site TREBUIE să INDICI şi pagina/linkul de unde l-ai copiat!

În caz contrar ÎNCALCI Regulamentul TPU!

Pe viitor, te rog să indici ŞI sursa de copy & paste.

De data asta, am s-o fac eu în locul tău!

SURSA de copy & paste a răspunsului dat de @Diana_Albu_1999 este :
http://www.barbatlacratita.ro/2012/02/tiramisu-cu-mascarpone.html

De asemenea, NU ai voie să COPIEZI răspunsul dat de alt utilizator!

Iar tu mi-ai copiat răspunsul, astfel ai ÎNCĂLCAT Regulamentul ( încă o dată )!

În situaţia în care NU vrei o SUSPENDARE, să "editezi" răspunsul tău şi să ŞTERGI pasajul COPIAT din răspunsul meu.
Dacă nu poţi, atunci să-ţi ŞTERGI tot răspunsul şi apoi să mai postezi ÎNCĂ o dată, DOAR reţeta de Tiramisu!

Pentru alte detalii despre "regulile" de pe acest site CITEŞTE Regulamentul şi "Întrebări Frecvente" la linkul :
http://www.tpu.ro/termeni-si-conditii
http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente

Toate cele bune.

| alexutzu26alicante a răspuns:

Prajitura cu mac
Trebuie sa faci un blat normal din albusuri in care adaugi mac. Crema se face din lapte, galbenusurile, zahar si il ingrosi cu amidon.
Tai blatul in doua dupa ce se coace si pui crema la mijloc si un pic deasupra. Mai adaugi mac deasupra. In loc de crema poti sa pui budinca daca iti este mai usor. Sper sa iti iasa.