| miha_6184 a întrebat:

am mare nevoie de ajutor va rog mult zilele astea o sa vina cineva aparte pe la mine si vreau sa-i fac o prajitura Tiramisu imi puteti da si mie o reteta explicata pas cu pas ca sa nu stric prajitura? Multumesc. Dau funda la cea mai eplicata reteta

Răspuns Câştigător
| magda_2539 a răspuns:

Timp de preparare:
12 min (complexitate redusa)

Ingrediente:
400 g piscoturi
250 g crema mascarpone
4 oua
4 linguri de zahar
3 cescute de cafea tare
cacao (pentru ornat)

Mod de preparare:
Se amesteca galbenusurile cu zaharul, se adauga crema Mascarpone si se omogenizeaza. Separat, se bat albusurile si se toarna peste amestecul de mascarpone. Se amesteca pana se incorporeaza.

Piscoturile se inmoaie putin in cafea si se aseaza intr-o tava, fara a fi lasate spatii intre ele. Dupa primul strat de piscoturi, se toarna jumatate din crema. Apoi, se pune celalalt strat de piscoturi imbibate in cafea si restul de crema.

Se pudreaza cu cacao si se lasa la frigider cateva ore. pofta buna!

10 răspunsuri:
| reteteculinare a răspuns:

Uite aici reteta culinara pentru tiramisu - http://invatasigateste.blogspot.com/2011/10/tiramisu-imbatator.html

| DeeaLove08 a răspuns:

Portii: 12
Timp de preparare: sub 60 minute
Ingrediente: 7 galbenusuri
200 gr zahar
250 gr Mascarpone
5 linguri vin Lacrima lui Ovidiu ( reteta originala prevede vin Marsala pentru gatit)
500 ml frisca vegetala (hulala)
4 linguri smantana
aproximativ 48 bucati piscoturi
o tava de circa 30 cm x 20 cm
Sirop pentru piscoturi:

200 ml cafea neagra
200 ml apa
120 ml Rom
2 linguri zahar
Mod de preparare:
Cele 7 galbenusuri impreuna cu 200 gr zahar il punem pe baie de aburi unde amestecam pentru circa 10 minute pana incepe sa spumeze (se ingroasa un pic) dupa care adaugam 5 linguri cu vin Lacrima lui Ovidiu si mai tinem galbenusurile pe baie de aburi 2-3 minute pana se omogenizeaza cu vinul.

Luam de pe foc si lasam sa raceasca aceasta crema. In timpul cat raceste pregatim siropul cu care vom insiropa piscoturile in felul urmator: punem in 200 ml cafea fierbinte 2 linguri de zahar si adaugam 200 ml apa rece si 120 ml Rom.

Dupa ce am terminat si cu preparatul siropului batem frisca spuma. Inainte sa fie gata de batut frisca adaugam 4 linguri de smantana ( de 20% mai grosuta) si continuam mixarea pana frisca e tare. Smantana se adauga la frisca pentru a nu pune praf intaritor, are rolul de a intari frisca.
Crema din galbenusuri racita se amesteca cu 250 gr crema mascarpone si se adauga treptat la frisca batuta amestecand cu grija pana se omogenizeaza.

Piscoturile le scufundam pe rand in siropul de cafea, rom si apa pentru o fractiune de secunda apoi le asezam in tava pregatita in asa fel incat sa fie acoperita. Peste primul rand de piscoturi adaugam jumate din cantitatea de crema apoi asezam peste un alt rand de piscoturi insiropate si peste cealalta jumatate de crema ramasa. Presaram totul cu cacao si dam tava la rece pentru aproximativ 6 ore.
Se taie si se serveste bine racita.

Reteta originala prevede folosirea vinului Marsala ...merge si Lacrima lui Ovidiu.
mama a folosit reteta asta de pe http://www.bucataras.ro/retete/tiramisu-13841.html

| niky013 a răspuns:

Am eu o reteta sper sa te ajute.
Tiramisu:
Ingredientesick6 lingurite de cafea(cu varf)
- o esenta de rom
- 400g piscoturi
-4 oua
- 7 linguri de zahar(cu varf)
-500g Mascarpone ( se cumpara din comert)
-2 plicuri de praf de frisca
si cacao
Se face o cafea din 3 cani de apa si cele 6 lingurite de cafea. Si se lasa sa se raceasca. Se freaca galbenusuriel cu zaharul, se adauga mascarpone si se amesteca cu mixerul pana devine consistenta ca frisca. Se introduce la frigider. Se bat albusurile spuma, se adauga praful de frisa ( frisca poate fii cuparata si tub sau la cutie si sa o faci acasa) si se amesteca. Se amesteca cele doua compoziti si se indroduce in frigider.
In cafeaua racita se adauga esenta de rom. Se inmoaie repede piscoturilein cafea unul cate unul. Se foloseste o tava.Se ntinde o jumatate din crema peste piscoturile gata recute prin cafea si asezate in tava apoi mai vine un strat de piscoturi umezii peste crema si deasupra restul de crema scoasa de la frigider. Se presara cacao pe deasupra.

| ChuPaChuPsPinK a răspuns:

Tiramisu este un desert traditional italian - nu necesita mult timp pentru preparare dar impresioneaza prin aspectul deosebit. Cei care nu savureaza cu placere deserturile foarte dulci vor fi in mod sigur incantati de Tiramisu.

Ingrediente
400 g piscoturi Savoiardi
250 g crema Mascarpone
4 oua
4 linguri zahar
3 cescute de cafea tare (espresso) fara zahar
cacao pentru ornat

Mod de preparare
Intr-un bol se amesteca bine galbenusurile de ou cu zaharul pana se deschid la culoare;

Se adauga apoi crema Mascarpone si se omogenizeaza amestecul;

Intr-un bol separat se bat albusurile de ou pana se umfla;

Se toarna albusurile peste amestecul cu mascarpone si se intorc usor cu lingura pana la incorporare;

Nu folositi mixerul pentru ca albusurile se vor lasa;

Piscoturile se inmoaie putin pe ambele parti in cafea (in care se poate turna si putin coniac sau rom pentru un gust mai bun) dupa care se aseaza intr-o tava unul langa altul, fara spatii goale intre ele;

Dupa ce am pus primul strat de piscoturi turnam peste ele o jumatate din crema;

Apoi, punem alt strat de piscoturi, imbibate de asemenea in cafea si deasupra ce a mai ramas din crema;

Se pudreaza din belsug cu cacao, astfel incat sa se formeze un strat uniform, si se lasa la frigider peste noapte.

| anca13 a răspuns:

Cum o fac eu iti voi explica acum.Ai nevoie de:biscuitii aia care ii cumperi din magazin(stii despre ce vorbesc banuiesc), mascarpone(crema respectiva), o cutie de frisca lichida 250 ml,doua oua, cafea, zahar! Eu am facut-o intr-o tava de 10cm/30 cm.Intr-un castron freci doua galenusuri cu 6 linguri de zahar pudra peste care torni mascarpone si amesteci pana devine o culoare mai galbuie.Separat cu mixerul amesteci frisca pana devine solida, apoi amesteci frisca cu celalalt continut(adica cu mascarpone amestecat cu galbenusurile). Prepari o cafea si o pui intr-un vas ca sa iti fie mai usor sa treci biscuitii prin ea.Pe tava respectiva pui un strat de crema(toate cele amestecate),apoi rand pe rand cufunzi foarte scurt cate un biscuite in vasul cu cafea si le asezi pe tava unul langa celalat pana acoperi fundul tavii,mai pui un strat de crema si in continuare repeti aceeasi actiune(dai biscuitii prin cafea si ii asezi unul langa celalat),mai un strat de crema,iar la final ultimul strat trebuie sa fie de crema peste care presari putina cacao happy

Sper ca te-am ajutat :*

Nu uita, se lasa de pe o zi pe alta sa se inmoaie biscuitii(daca ai facut-o de ex acum seara, maine o poti savura)

Bafta si sa o faci buna happy

| anca13 a răspuns:

Ma rog...despre piscoturi era vorba numai ca nu gaseam cuvantul tongue

| anca13 a răspuns:

Imi cer scuze dea, sper ca nu te-am suparat cu asta oh go on...despre piscoturi era vorba numai ca nu gaseam cuvantul XP

| EllaBååå a răspuns:

Ingrediente
400 g piscoturi Savoiardi
250 g crema Mascarpone
4 oua
4 linguri zahar
3 cescute de cafea tare (espresso) fara zahar
cacao pentru ornat

Mod de preparare
Intr-un bol se amesteca bine galbenusurile de ou cu zaharul pana se deschid la culoare;

Se adauga apoi crema Mascarpone si se omogenizeaza amestecul;

Intr-un bol separat se bat albusurile de ou pana se umfla;

Se toarna albusurile peste amestecul cu mascarpone si se intorc usor cu lingura pana la incorporare;

Nu folositi mixerul pentru ca albusurile se vor lasa;

Piscoturile se inmoaie putin pe ambele parti in cafea (in care se poate turna si putin coniac sau rom pentru un gust mai bun) dupa care se aseaza intr-o tava unul langa altul, fara spatii goale intre ele;

Dupa ce am pus primul strat de piscoturi turnam peste ele o jumatate din crema;

Apoi, punem alt strat de piscoturi, imbibate de asemenea in cafea si deasupra ce a mai ramas din crema;

Se pudreaza din belsug cu cacao, astfel incat sa se formeze un strat uniform, si se lasa la frigider peste noapte.

sper sa te fi ajutat
fundita plz

| EllaBååå a răspuns:

Tiramisu nu se face cu biscuiti!