| anonim_4396 a întrebat:

Azi e ziua mamei mele si as vrea sa ii fac ceva dulce. O reteta simpla de fursecuri chec sau briose? Multumesc si la multi ani tuturor ce poarta numele de Maria/Marian, etc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
La multi ani si din partea mea!
Iti sugerez o reteta simpla de fursecuri, iata aici reteta:
FURSECURI UMPLUTE CU CREMA
Ingriedente:1 pachet de margarina Unirea sau Rama, 2 galbenusuri, 300 g de faina, drojdie cat o nuca, 1 praf de sare.
Crema pentru umplut:albusurile de la cele 2 galbenusuri, 200 g de zahar, 100 g de nuci macinate in bezeaua de albusuri.
Preparare:Faci o coca pe care o bagi la frigider de pe o zi pe alta.A doua zi o imparti in 5 bucati, la fel si umplutura.
Fiecare parte o intinzi sub forma unui dreptunghi subtire si o ungi cu bezeaua cu nuca(o parte). Rulezi si tai rondele de 2 cm.Le asezi in tava cu umplutura in sus-tava trebuie sa fie unsa bine.Le coci la foc moale pana cand se rumenesc si le pudrezi cat sunt calde.
Pofta buna!
Te pup!

4 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Buna,

Poti sa-i faci :

Bilute de ciocolata

Ingrediente
■1/2 kg de biscuiti (pisati foarte marunt)
■1 ceasca de nuci (macinate)
■1 1/2 ceasca apa
■50 g cacao (sau ciocolata vrac)
■100 g zahar pudra
■100 g rom (sau cateva picaturi de esenta de rom)

Se amesteca toate ingredientele. Apoi se creeaza bilutele si se dau prin zahar pudra. Se lasa la rece 2-3 ore dupa care pot fi servite.

Optional
■deasupra se pot adauga betisoare decorative dulci (vezi foto)
■in mijloc se poate pune o visina (careia, in prealabil, i-a fost scos samburele)
Sau crema de zahar ars, ve gasi reteta pe net, acum depinde si ce ingrediente ai pe acasa.
Numai bine!
pa, pa

| Ancutss30 a răspuns:

La multi ani!
Poti merge la un supermarket si poti lua Muffins de la Doctor Oetker.Sunt simple de facut si gustoase.

| mg112mada a răspuns:

Sa stii ca pe data de 15 august este Adormirea Maicii Domnului si nu este bine sa spui la multi ani.Asta o faci pe 8 septembrie.Asta ca o nota informativa!