| FLORENTINAndreea a întrebat:

Cand am coborat din masina mi-am patat pantalonii cu ulei. Nu am vazut cand i-am dat jos si au trecut deja cateva zile. Cu ce se duce?
P.S. Nu stiu daca am ales bine categoria.

Răspuns Câştigător
| EraserHead a răspuns:

1. Foloseste bicarbonat, amidon, faina sau pudra de talc. Aplica pudra din plin direct pe pata cu pricina si las-o sa actioneze timp de 5-10 minute pentru ca ea sa absoarba grasimea. Indeparteaza pudra ramasa cu o pensula sau pur si simplu scutura materialul care a fost patat. Aplica pe acelasi loc putin detergent lichid special pentru pete si lasa-l sa actioneze inca 5 minute. Clateste cu apa calda din abundenta. Daca pata nu a disparut de tot, repeta procedeul.

2. Daca se intampla sa ai creta alba prin casa, foloseste-o cu incredere. Foloseste creta pentru a acoperi toata zona patata si lasa-o sa actioneze minimum 5 minute. Dupa ce au trecut cele cinci minute, baga materialul patat direct in masina de spalat. Poti folosi acest truc si pentru a scapa de cele mai frecvente pete de murdarie de pe haine (cum ar fi cele din zona coatelor, a incheieturilor sau a gulerului).

3. Aplica detergent de vase direct pe pata. Daca folosesti detergent de vase colorat, ai grija sa-l diluezi inainte cu putina apa pentru a nu colora materialul patat cu ulei. Lasa detergentul sa actioneze 2-3 minute si apoi freaca locul patat cu o periuta (poti folosi chiar si o periuta de dinti mai veche). Fa un amestec de doua treimi apa cu o treime de otet si clateste materialul cu lichidul obtinut si apoi cu apa din abundenta. In final, baga materialul textil pe care l-ai patat (haine, fata de masa etc.) si la masina de spalat.

2 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Exista pe la orice hipermarket, sticlute de la Dr. Beckmann pentru orice categorie pentru scos petele de pe haine http://3.bp.blogspot.com/......Bpete1.jpg, respecti instructiunile.
Am avut o haina de iarna din fas care mi s-a murdarit cu ulei de la motor si cu solutia de la Beckmann mi-a iesit la 2 aplicari date. Iti recomand acest produs.

| Belinda_Linda_1962 a răspuns:

Buna,poti folosi cu cea mai mare incredere Fairy de vase, pe locul patat. Apoi spalat normal, mult succes!