| skf a întrebat:

Buna,ce retete stiti din rosii? = D

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
1.ROSII UMPLUTE CU OREZ
10-12 rosii mari, 1 ceasca de orez, 1 ceapa, 1 lingura ulei, patrunjel, marar, 1 morcov, 2 linguri de bulion, sare si piper.
Caleste ceapa in ulei, adaugi orezul spalat, stingi cu 2 pahare de apa clocotita, presari putina sare, acoperi si lasi sa fiarba pana infloreste orezul.Iei vasul de pe foc, adaugi morcovul ras, verdeata, piperul.Rosiilor, spalate, le tai pe jumatate un capacel, le golesti de samburi si miez pe care il adaugi la orez.Umpli rosiile cu acest amestec, le asezi intr-o tava inalta, iar peste ele torni un sos din:ceapa calita, faina, bulion de rosii.Pui verdeata si lasi timp de 10-15 minute la cuptor.
2.SUPA DE ROSII
1 L suc de rosii, 2 dovlecei taiati rondele, 4 cartofi, 2 cepe mici, 3 catei usturoi, 1/2 ceasca de ulei, 1 lingurita zahar, sare, piper, 2 foi de dafin.
Intr-o oala se caleste in ulei ceapa tocata marunt, se adauga dovleceii, rosiile decojite si cartofii taiati marunt.Se lasa sa fiarba 10 minute.Se adauga 1, 5 L apa, piperul, sarea, zaharul, usturoiul taiat marunt si foile de dafin.Se acopera oala si se lasa sa fiarba 20 de minute.Se scot foile de dafin si se paseaza zarzavaturile.Se adauga patrunjel fin tocat si se serveste cu crutoane.
Pa, pa!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rosii umplute cu salata de vinete (mmm, un deliciu), sau cu ton, brinza de vaci, etc. Supa de rosii.