Întrebare recomandată | meandme111 a întrebat:

Cine poate sa-mi dea cea mai simpla reteta de inghetata? Va rog mult fara frisca sau fructe

13 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Iei un plic de la Dr. Oetker si il faci dupa instructiuni. Ai nevoie doar de lapte, cred.

| Holy2010 a răspuns:

Cea mai buna si sanatoasa reteta de inghetata!
Pui in blender banane decojite si congelate si voila! Inghetata cremoa, fina fara lactoza, grasimi sau zahar adaugat.
Conditia e sa ai un blender bun!
Poti sa adaugi cacao sau unt de arahide la final.

| σκμ a răspuns:

Bună!
Cea mai simplă metodă: O cumperi de la magazin.
Pa, pabig grin

| PublicName330 a răspuns:

Ai nevoie intai de cacao. Apoi ai nevoie si de ciocolata putina. Scuze ca am raspuns tarziu, dar mi s-a blocat putin mozilla

| SNAKECOM a răspuns:

Amesteca lapte cu cacao si alune si pune-o in congelator. :')

| gabrielm33 a răspuns:

Ingrediente - Inghetata simpla

3 galbenusuri
3 linguri cu lapte
300 g frisca lichida
4 linguri cu zahar
fructe, de care ai (aici, 50 g alune si curmale maruntite)
coaja de lamaie (decor)
Mod de preparare - Inghetata simpla
1.2. 3.
Topesti in bain marie zaharul impreuna cu galbenusurile. Cand s-a facut
o crema albicioasa, adaugi treptat laptele. Tai marunt de tot fructele,
apoi iei de pe foc. Cand s-a facut o crema albicioasa, adaugi treptat laptele.
Tai marunt de tot fructele, apoi iei de pe foc crema de ou. Lasi sa se raceasca, adaugi fructele si frisca bine batuta.
Amesteci usor, pana se omogenizeaza. Poti, pui in casoleta si dai la congelator.

| Andreas96 a răspuns:

Buna, uite aici o reteta simpla de inghetata pe care am sa incerc si eu sa o fac cat de curand (chiar daca nu ma pricep la bucatarie) : https://www.youtube.com/watch?v=g355UO5UgQA
Sper sa iti iasa.
Ps: Imi place numele :)

| Kissa44 a răspuns:

Nu prea stiu inghetata fara frisa sau facuta fara fructe. Dar prepar in conditii casnice o ingetata poate cu mai putine calorii...decat din frisca. Recomand pentru toti! O reteta de care ma folosesc mai mult timp.
Adica daca nu vrei frisca ai putea face suc inghetat. De la inceput iai 2 pachete de marime medie. In unul torni suc pe care il prefer din citrice ( stors acasa sau cumparat, dar in cel cumparat, pe langa zaharul de fruct se mai pune naiba stie cat zahar! si apoi ne intrebam de unde apar problemele cu obezitatea). M-am oprit la al doilea... si in el pui cat mai multe cubulete de gheata.( Majoiatea fac o greseala toarna sucul in careva vas si il pun DEODATA in congelator si apoi se primeste "apa" inghetata ca piatra). Pentru a evita asa ceva este un mic secret. Adica legi binisor pachetul unde-i sucul, chiar poti sa-l mai pui inca intr-unul. Pachetul cu suc il pui in pachetul cu gheata si il legi. Secretul consta in AGITAREA masei care se afla a tine in miini, e plictisitor dar 5 minute. Deacea si recomad de pus sucul in mai multe pachete ca sa bu se stoarca din pachet. Secretul e simplu. Caci atunci cand agiti sucul interactineaza cu apa "rece" si deja formeaza grupusoare-bucatele de inghetata. Numai dupa aceasta operatie se pune in congelator pe 30 min. Asa sucul inghetat se pimeste faramicios ( ca si cel produs in conditii de fabrica).
As vrea sa mai incerc sa fac asa si cu coca-cola cu toate ca nu sant pream mare iubitor al ei))))))))

| meandme111 explică (pentru Kissa44):

Mersi. chiar o sa incerc

| Kissa44 a răspuns:

Daca nu-ti plac bucati de fructe adauga felurita ciocolata sau miere de albine care iti face gura apa

| ChelbeaAnaMaria a răspuns:

Poti pune suc ( orice fel ) intr-un pahar de plastic, iar apoi il pui la congelator. nu este chiar inghetata, dar are gust bun laughing