| Alyn13 a întrebat:

Buna

Doresc si eu o reteta de projituri da fara blaturi sau ceva de genu.
Ceva stil bile de ceva... Vreau sa fie ieftine si rapide.

Răspuns Câştigător
| cretzufinish a răspuns:

Trufe cu cacao- simple si foarte gustoase. happy
Ingrediente
- 500 g biscuiti
- 400 g nuci (eu pun alune daca nu am)
- 100 g cacao
- 4 oua
- 500 g zahar pudra
- 200 g unt
- 10 g cafea solubila
- 50 ml coniac (sau esenta de rom)
- 500 g visine din visinata
Mod de preparare:Cacaua, cafeaua solubila, ouale si zaharul se amesteca cu 150 ml apa, se pun la foc sa se ingroase, amestecandu-se tot timpul. Dupa ce s-a ingrosat, se ia de pe foc, se adauga untul, nucile macinate si biscuitii sfaramati si se amesteca bine.La sfarsit se adauga coniacul. Se pune compozitia la rece, si, dupa ce s-a intarit, se formeaza trufele de marimea unei nuci, in care se pune cate o visina din visinata in fiecare si se tavalesc prin cacao, alune pisate, nuca de cocos (diverse culori), zahar pudra etc.Se dau apoi din nou la rece pentru cateva ore.

1 răspuns: