| feliciazavoraru a întrebat:

e adevarat ca de la semintele de floarea soarelui te poti ingrasa? si ce vitamine contin ele?

5 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Da,ingrasa,consumate in exces si permanent.Cam 30 g consumate la 2 zile sunt benefice organismului.

| mihaitaLGP a răspuns:

Semintele de floarea soarelui ingrasa foarte multe.
Semintele de floare soarelui contin grasimi nesaturate. Acele grasimi lichide.
Uleiul se mai obtine cumva si din floarea soarelui?
Cate calori are uleiul?
In concluzie da, semintele ingrasa.

100 g de seminte floarea soarelui sunt estimate la 600 calorii.
Aproape cat un pui intreg.

| xCatastrophe a răspuns:

Doar daca sunt in cantitati mai mari nu fac bine corpului si produc prea multe grasimi ca doar de aia se face ulei din ele. ar daca e un consum normal ele chiar pot ajuta happy

| FailL a răspuns:

Din ce stiam eu... energia consumata pentru a sparge semintele alea si a le duce la gura, este mai mare decat energia pe care o primesti de la seminte cand le consumi. nu stiu daca ai inteles xD ceva... anyway, nu ingrasa.

| DianneKrieger a răspuns:

Buna! Consumate in exces semintele pot avea o influenta asupra greutatii, dar consumate moderat ele pot fi benefice pentru organism. Ele contin vitamina E, B1, B5, magneziu, seleniu si fosfor.
Detalii: http://www.ziare.com/......ate-865841
Numai bine!