| IzzyNailart a întrebat:

imi poate recomanda cineva o reteta pentru blat de tort.nu conteaza daca este de ciocolata sau simplu pur si simplu vreau sa stiu cu se face blatul pentru ca la urma sa pot adauga eu cantitatea de care am nevoie fiindca vreau sa fac unul mai marehappy daca are cineva vreo idee.multumesc

Răspuns Câştigător
| ByoEdyy a răspuns:

Http://www.reteteculinare.ro/......_pas-6945/ multa bafta la el! :)

1 răspuns:
| dafna a răspuns:

Blatul obisnuit se face din 6:6 oua-6 linguri zahar-6 linguri ulei-6 linguri faina.Se bat separat albusurile spuma se adauga galbenusurile, uleiul si faina in trepte. Se pune la copt.
Prajituri bune care pot fi folosite ca si blat :
http://savalaura.blogspot.com/......la-de.html - iese un blat pentra tava de 22 cm, daca vrei blat gustos de ciocolata
si:http://www.furnicuta-boscodina.com/......sirop.html blat in tava de 24 -26 cm, daca vrei un blat cu gust de lamaie.
Astuia din urma ii poti adauga mac (vreo 2 linguri in loc de coaja de la o lamaie) si ai blat cu mac.