| Szeredai_Dina_1977 a întrebat:

in scoala altfel trebuie sa fac o prajitura/ceva dulce dar nu am aragaz/cuptor/mixer.are cineva o idee? (dau funda!)

7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Salam de biscuiti, doar materie prima sa ai.
Biscuiti/cacao/miez de nuca/stafide/rahat.ce ai prin casa.
Este usor de facut si il poti face si cu zeama de compot ori apa, nu musai trebuie sa ai lapte.
Nu necesita coacere/fierbere..doar sa il tii la frigider.
O zi buna sa aihappy

| Kyılε a răspuns (pentru caramela):

Asa e, un raspuns demn de funda ^_^

| caramela a răspuns (pentru Kyılε):

Multumesc pentru apreciere, dar nu asta urmaresc, in schimb, este desertul cel mai bun fara coacere si fara e-uri prea multe.
O zi buna sa aihappy

| Kyılε a răspuns (pentru caramela):

Nu prea am avut, dar multumesc la fel pentru urare. happy

| Fatamuntilor a răspuns:

Rafaello! Dai lovitura
Iti trebuie 250 gr lapte praf, 250 zahar pudra, 250 gr nuca de cocos (cumpara ceva mai multa) 200 gr unt, stafide,nuci sau migdale (una din ele),eu pun stafide.
Din nuca de cocos,unt, jumate nuca din de cocos, zahar pudra faci un fel de,, aluat'' pe care il framanti bine, Practic, amesteci foarte bine ingridintele cu mana. Daca ti se mare ca prea moale, mai nuca de cocos.
. Apoi faci bilute in mijlocul caruia pui stafide.Le tavalesti prin nuca de cocos si le pui pe farfurie.In mod normal ar trebui sa stea la rece.
Totul ar trebui sa coste 20 -25 de lei.

| Ionela2106 a răspuns:

Http://www.libertatea.ro/......20756.html Sunt aici 3 retete de prajituri fara coacere.

| antonbaract a răspuns:

Cumpara o prajitura din patiserie.
Crede-ma sunt prajituri in patiserie care seamana ca de casa. Daca nu te va crede ca tu ai facut-o spune-i ca mama a ajutat