| anonim_4396 a întrebat:

Maine as dori sa fac o prajitura surpriza pentru parintii mei. Ce mi-ati recomanda cat mai usor si ieftin dar cat de cat gustos? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| 1235678907452352 a răspuns:

PS:cumpara`le e mai rapid si mai bine din punctul tau de vedere credhee hee

5 răspunsuri:
| Bishop a răspuns:

Negresa nu e prea greu de preparat si e delicioasa =p~
uite aici reteta http://www.gustos.ro/retete-culinare/prajituri/negresa.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu de obicei cand vreau sa impresionez pe cineva fac PIERSICUTE le gasesti pe gustor.ro

| raluca0306 a răspuns:

Pai poti sa inventezi u ceva.ca de ex poti fece o prajitura cu mere mai rapid si so ornezi cu frisca si cu multe altele sau prajitura cu fructe. uite-o reteta!: *
Ingrediente

3 oua, 6 linguri zahar pudra, 1 cescuta (de cafea) cu smantana, 1-2 plicuri zahar vanilat, 1 lingura esenta de rom, 1 plic praf de copt, faina pentru un aluat mai moale, ca cel de chec, 500-600 g cirese sau alte fructe
*
Mod de preparare

Se freaca spuma untul si zaharul, se adauga pe rand galbenusurile, smantana, esenta, si faina + praful de copt. Se bat albusurile spuma tare si se incorporeaza usor in aluat. Totul se toarna intr-o tava potrivit de mare unsa cu putin unt si tapetata cu faina. Se presara deasupra fructele si se coace prajitura la foc potrivit 30-40 min. in functie de cuptorul fiecaruia.
*
Mod de servire

Se serveste rece cu un mot de frisca.in loc de cirese poti sa pui alt fruct! sper sa iti placa!big grin

| laraxlena a răspuns:

Intra aici si gasesti ce vrei http://retetedeprajituri.info/

| minuka a răspuns:

TORT TIRAMISU varianta LORY:
ingrediente:
1 pachet de piscoturi;
2 pachete de frisca;
1 portocala dulce;
1 ceasca de cafea.
Mod de preparare:
Pui pe un platou un strat de piscoturi, le insiropezi foarte putin in cafea ca sa nu se farame. Pui un strat de frisca si niste paortocala taiata felii subtiri, apoi mai pui un strat de piscoturi insiropate. Dupa ce ai facut toate astea, invelesti tortul in frisca.
Ii faci niste decoratiuni si tortul e gata. Ieftin, practic si usor.