| delia_6094 a întrebat:

maine fac o reteta de inghetta dar n-am aparat.scrie ca o pun la frigider sa se raceasca si apoi amesteci in masina si dai la congelator.Ce sa fac sa naiba ace adica odata la cat timp amestec si cu ce pls help

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Amesteci mai des in ea, in timpul primei ore de congelare, pentru a nu se forma ace de gheata, scoti inghetata dupa o ora, amesteci energic in ea, o pui la loc in congelator, cu lingura de lemn.
Asadar, tine minte:amesteci energic in ea cat mai des.
Te pup!

| LIN2010 a răspuns:

Trebuie amestecata des (10-15 min)de mai multe ori, pana observi ca nu se mai formeaza ace de gheata.Eu am folosit de obicei o lingura de lemn.Succes

| DenysaG a răspuns:

Incearca sa amesteci la fiecare 15-20 de minute.Eu asa faceam si mestecam cu o lingura mai teapana.nu lingura de se indoaie imediat.
sper sa iti iasa buna.:*