| anonim_4396 a întrebat:

Masina de tuns iarba pe benzina sau electrica? Ceva brand-uri bune? Voi de care folositi si cum merge?

Răspuns Câştigător
| miculajutorsfaturi a răspuns:

Personal as lua unu pe benzina. Am si eu vreo 5 pomi in curte si enervant sa tragi firul printre ei, chestia e ca eu am cam 200mp doar si nu e mare problema. Daca as avea o livada de 15 ari clar as lua pe benzina. In primul rand iti trebuie si un fir extrem de lung sa poti ajunge cu masina pana in cel mai indepartat colt si o sa trebuiasca sa te opresti constant sa muti firul.

4 răspunsuri:
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Eu zic ca depinde de cata iarba ai de taiat. Eu am o curte mica si cu o masina de tuns iarba electrica termin cam in 40-50 minute. Daca ai o curte mare zic sa cumperi pe benzina fiindca asa scapi de stresul firului ce trebuie sa il cari dupa tine. Cel putin noi, am luat cea mai ieftina masina electrica ca sa nu ne complicam. Prima a tinut 5 ani si acum suntem la a doua de 3 ani si merge fara bai. La cele pe benzina nu ma pot pronunta, dar cele electrice se dovedesc ca sunt fiabile ( cam toti vecinii mei au electrice si in medie tine peste 5 ani una).

| darrio2007 a răspuns:

Depinde de suprafata gradinii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ClaudiuM1997):

Am peste 15 ari (peste 1500 mp) teren de livada. Imi trebuie sa dau printre pomi.

| miculajutorsfaturi a răspuns:

Salut, aici gasesti cele mai bune recomandari daca pentru alegerea celui mai bun robot de tuns iarba.
https://miculajutor.ro/......comandari/
Sper ca te-am putut ajuta