| DeliaMaya a întrebat:

Buna, mi am achizitionat un airfryer recent si am incercat sa fac cartofi prajiti in el, am pus cartofii simplu, si cand i am scos au iesit uscati, arsi, cruzi, cum as putea sa i fac sa fie perfecti? si inca o intrebare, pot baga cartofi congelati din aceia deja taiati si in punga din magazin la airfryer?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de modelul masinariei, ca cele care se rotesc in timp ce baga aer fierbinte sunt mai utile pentru cartofii prajiti, dar este important sa le pui si putin ulei si sare, ca sa se invartesca si sa se prajeasca.
Apoi, timpul selectat este important, cat si procedura, de coacere, gatire, maxim crisp, soft samd.
Toate airfryer-ele vin cu un manual de utilizare si cu informatie necesara pentru gatitul carnii, al legumelor, diverse stiluri, cum doresti sa fie facute si asa mai departe.

Se gasesc in congelatoare si cartofi semi-pregatiti, congelati, care se pun direct in air fryer, selectand o tenperatura de 220 sau 230 grade timp de 10-15min, atat cat este specificat pe cartea cu care vine masina respectiva. Aceia nu mai au nevoie de ulei, ca sunt deja semi-prajiti, doar continui sa-i prajesti acasa.

Unele Airfryer-ul au programe de sincronizare, unde epui legumele intr-un sertar si carne ain altul si selectezi programele sa le sincronizei ca ele sa se termine in acelasi timp, vegetalele incepand sa se gateasca cateva minute mai atrizu decat carnea, dar toate sunt gata la final, in acelasi timp.

| Korkodeln a răspuns:

Depinde ce reglaje are frierul tau, dupa cum descrii problema (arsi, dar totusi cruzi) pare ca ai avut temperatura prea mare (asta in principiu scurteaza timpul, dar trebuie cartofi speciali, pre-prajiti, unde frirerul doat ii rumeneste).

Pe scurt, pentru cartofi "normali", taiati de tine din cartofi naturali, se recomanda sa-i lasi o vreme in apa rece, pe urma-i scurgi si-ii pui in frier. O sa fie nevoie de niste experimente, mai ales daca frierul e single-cycle, cele mai avansate au doua cicluri, unul cu temperatura mai scazuta care-i patrunde pe interior si unul de rumenire ca sa le dea culoare.

Pentru cartofii congelati de magazin, uitata-te la instructiunile de pe punga, daca se pot folosi, ai instructiuni clare si in sfarsit sunt unii specializati pentru air-frier, mie imi plac aia ondulati "Crinckle" de la Auchan, in general ii consider mai buni, ca au suprafata de rumenire mai mare si aerul circula mai bine din cauza ca stau mai distantati. Nu sunt cei mai ieftini din pacate.