| bbnnmm a întrebat:

Mi-am pătat un tricou alb cu vopsea de ouă. Mai pot salva tricoul cumva?

10 răspunsuri:
| PumpkinDoll a răspuns:

Buna,incearca cu Vanish.

| Catrice a răspuns:

Da, dacă îl faci cu mai multe pete colorate.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Îl înmoi bine in Vanish (e o soluție lichidă de culoare roz) și-l lași așa, chiar și câteva ore. Poate vei reuși să salvezi tricoul.
Spală-l apoi cu detergent de rufe.
Ar mai fi și varianta cu Ace (clor), dar se va deteriora materialul mai repede. Dacă nu ai de ales, incerci orice variantă.

| bbnnmm explică (pentru floresdemayo):

Și nu se va decolora dacă Vanish-ul e roz?

| Henrypericolpublic a răspuns:

Daca e alb tot poti cu clor.
Sau cu vanish daca are crva culori. Poti freca cu saput tri oul in zona patata si dupa in speli.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru bbnnmm):

Vrei să afli dacă tricoul va deveni roz, din cauza culorii pe care o are Vanish? Nu va deveni roz, don't worry! Scopul Vanish-ului, desi e roz, e să scoată toate petele, nu să modifice culoarea. :)
Poți încerca și Vanish Gold, dacă ți-e teamă de cel roz (desi, repet, nu ai de ce să îți faci griji!)
http://www.youtube.com/watch?v=eWCZAbDdFhk

| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca-l mai poti salva.
Vopseaua de oua este foarte dura si nu iese.
Poti incerca cu Vanish sau clor, dar nu este garantat ca va iesii vopseaua.

| Panamax a răspuns:

Ouale au iesit bine?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru Panamax):

Cu model.hee hee

| bbnnmm explică (pentru Panamax):

Minunate!