| derEinzelgängerWolf a întrebat:

Buna seara,

Am 20 de ani si ma tot bate gandul sa ma mut singur, in conditiile in care locuiesc in acelasi oras unde studiez la facultate si unde lucrez. Ideea este ca lucrez si am un venit lunar stabil astfel ca mi-as putea permite lejer sa inchiriez o garsoniera, dar parca totusi am o ezitare mare. Peste un an, dupa ce termin facultatea, vreau sa plec din tara si atunci ma gandeam ca m-ar ajuta sa ma obisnuiesc sa ma descurc si singur.

Credeti ca ar fi potrivit sa ma mut sau o sa regret pe urma?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ia si strange banii

| minrest a răspuns:

Daca te intelegi cu parintii, chiar daca nu perfect, nu iti foloseste la nimic sa te muti. Nu te obisnuieste cu nimic si nu te invata nimic; daca vrei sa inveti sa gatesti, sa speli la masina, invata aici, nu te opreste nimeni. Pune bani deoparte mai bine, banii sunt buni intodeauna.

| minrest a răspuns:

Revin cu un alt motiv pentru care nu e bine sa te muti: costul psihologic. Orice schimbare suficient de mare are un cost psihologic, fie ca este buna sau rea. Iar costul asta se poate traduce in stres, depresie, scadere a eficientei si multe altele. Tu deja ai in plan o schimbaremare in viata ta, plecarea din tara; nu o mai complica cu alte schimbari; nu mari inutil costul psihologic.

| siriusblack98 a răspuns:

Total de acord cu Alfred0703.Atata timp cat nu ai nici o problema sau restrictii cu parintii sau cu altcineva in casa in care locuiesti, nu are sens sa te muti singur.Strange-ti banutii, termina facultatea si apoi te poti muta unde vrei tu.Nu e vorba ca vei regreta neaparat daca te muti de pe acum, ci ca este mai bine sa ramai acolo unde esti pana iti termini studiile cel putin.Parerea mea.

| Iunix a răspuns:

Te deranjează părinții tăi? Dacă nu, mai bine îți stângi banii și poți să faci ceva util cu ei. În condițiile în care părinții tăi nu te supără cu nimic, nu te țin în scandaluri etc. doar ai face o mare risipă de bani dacă te-ai muta singur.

| Alfred0703 a răspuns:

Eu zic sa nu te muti si sa iti strangi banii. O sa ai nevoie de ei in strainatate. Nu iti garanteaza nimeni ca o sa iti gasesti de lucru instant acolo.

| MarcoXD a răspuns:

Daca ai parinti cu care stai de ce ai vrea sa te muti? Te muti in cazul in care nu vor sa stai cu ei happy

| Livia84tm a răspuns:

Intotdeauna e cel mai bine singur insa daca nu sunt probleme reale unde locuiesti in prezent, mai bine ramai acolo iar banutii ii economisesti pentru cand vei pleca din tara, iti vor fi de un real folos atunci.
De obisnuit singur te obisnuiesti si atunci ca si acum, usor nu-ti va fi daca esti obisnuit sa ai papa gatita de mama sau spalat/calcat/ curatenie sa fie tot facit de mama.
Insa odata si odata tot vei face acest pas happy