| killer3023 a întrebat:

Bună seara. M-am hotărât să-mi fac un cidru de mere home made. Așadar și prin urmare, am fost la un supermarket (nu dau nume) și am luat 5kg de mere. 2.4 de mere verzi "Polonia" și 2kg mere roșii cu verde ca alea din orășelul leneș. Menționez că nu am mai făcut niciodată vin, țuică sau altceva. Am urmat rețeta de pe mai multe "bucătării site" și am ajuns la un punct comun. Și anume. Am tăiat merele ca pe cartofi cuburi, am scos cotoarele după ce le-am spălat întregi. Le-am introdus într-un storcător. Ce a ieșit am pus în lighean de bucătărie mi-a ieșit aproximativ 3l se suc. Am desfăcut storcătorul, ce a pasat el am luat și l-am introdus intr-o damigeana de 5l unde a fost vin mai demult spălat și clătit bine, după care am luat un ibric și o cana gradata când făceam 1 l de suc pe cana gradata puneam 10 linguri de zahar, la al doilea litru am pus 12 și la al 3 lea am pus tot 10. Eu nu sunt cu 100, 320g, eu cântăresc băbește o lingura cu vârf având 25g. Și am turnat și sucul pe lângă mărunțișurile (piureul de mere, ce a ieșit pasat) de mar și am mai pus si ce nu a reușit storcătorul sa facă piure bucăți mici de mere de forma. Va iesi ceva?

2 răspunsuri:
| killer3023 explică:

Nu mi-a pus toată întrebarea continuarea, bucăți mici de mere de forma

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, ceva va ieși. Ce anume, o să vezi atunci cân iese.