| Iuly907927 a întrebat:

Buna! Stie cineva cum pot scoate o pata de cafea de pe talpa unor adidasi albi? (Cand spun talpa ma refer la materialul de pe lateral). Multumesc!

8 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Eu i-as curăța cu Cif universal (cremă abrazivă) si cu o periuță dură.
Incearcă si asa. happy

| MihaiSpeedster a răspuns:

Cu lapte sau frișcă?

| trophin a răspuns:

Cine se uita sub talpa?

| danuker a răspuns (pentru trophin):

În întrebare scrie "Cand spun talpa ma refer la materialul de pe lateral". Acela e vizibil.

| danuker a răspuns:

Am niște sugestii, dar mă tem să nu strice materialul. Prima dată încearcă pe josul tălpii, unde nu se vede, să vezi dacă se strică.

Poți încerca:
- oțet
- apă + bicarbonat de sodiu
- spirt
- clor (dar atenție; ar putea cauza îngălbeniri)
- acetonă (dar ar putea dilua talpa).

| Iuly907927 explică (pentru danuker):

Hey! Am imcercat deja cu bicarbonat de sodiu si apa, dupa am vazut pe net ca merge si cu praf de copt dar nimic...am incercat pana si cu pasta de dinti. As mai avea sa incerc cu ceva domestos desi banuiesc ca nu va merge

| Iuly907927 explică (pentru Iuly907927):

Incercat*

| Klararina a răspuns:

Incearca solutia de scos pete de la nufarul, e simplu, dai pe zona patata lasi in jur de 10-15 de minute (eu in general las mai mult, in jur de 20 de minute) si dupa o clatire abudenta speli din nou cu niste balsam de rufe si vor fi ca noi :)
iti las un link sa vezi cum arata https://www.auchan.ro/store/Solutie-pentru-scos-pete-Nufar-500ml/p/166148