| Lilia2621 a întrebat:

Stiti ceva recete de supe sau ciorbe? Dar va rog nu vreau luate de pe net, vreau sa-mi scriti asa cum faceti voi acasa. Si inca ceva, dati-mi ceva idei de mincaruri care as mai putea face zi de zi. Fundita

Răspuns Câştigător
| superdorex a răspuns:

Sa iti zic si o ciorba de pui?
ok.
Deci cumperi un pui si il portionezi de preferat fara picioare sau pulpe! il cureti bine, il speli si il pui la fiert, apoi dupa ce da in clocot il spumezi bine, pana nu mai face spuma deasupra si tai o ceapa, o toci marunt cu un ardei gras, la fel tocat marunt si doi morcovi taiati rondele si adaugi acolo in ciorba sa fiarba! cand se vad ca-s aproape fierte, adaugi 500 de grame de suc de rosii peste si lasi sa fiarba in 2-3 clocote, apoi adugi o jum de lingurita de boia dulce, o lingura de vegeta, apoi prepari un ou cu trei linguri de smantana, adica il amesteci bine da? Adaugi intai niste fidea cam o mana buna, dupa ce da un clocot doua, acresti ciorba cu ce iti place tie, bors sau sare de lamaie, apoi adaugi oul cu smantana si iei oala de pe foc adaugi verdeata patrujnel si leustean si lasi capacul pus pe oala 5 minute! Apoi sa vezi ce bunatate a iesit! Pofta buna!

7 răspunsuri:
| Joannaa a răspuns:

Buna alina,nu trebuie sa te informzi depe net cu toate aceste retete trebuie sa faci cum sti tu mai bine,si zi de zi (peste la cuptor,pizza, mancarica de mazare, sper ca te-am ajutat!happy

| superdorex a răspuns:

Eu iti recomand o ciorba de legume de la Focsani:
Deci pui o oala de 5 litri minim, cu mai mult de jumatate de apa la foc, apoi tai doua cepe marunt, Doi ardei grasi tot taiati marunt, doua radacini de patrunjel, doua de pastarnac, o jum de radacina de telina, trei morcovi pe care ii tai cuburi sau felii rotunde! Si le pui la fiert! Poti adauga si vreo 2-3 frunze de varza taiate marunt! Cand vezi ca iti intra furculita in morcov, Tai 4-5 cartofi rondele si-i pui sa fiarba cu legumele! Cand la fel intra furculita in cartof, dai la economic, pui intr-o alta tigaie intinsa 500 de grame de suc de rosii dupa ce ai adaugat doua linguri de ulei pe care l-ai incalzit putin si lasi sa fiarba vreo 5 minute pana clocoteste, adaugi peste cam jum de lingurita de boia dulce de ardei, si o lingura sau doua de vegeta in loc de sare! Apoi torni peste legumele fierte! Adaugi doua linguri de orez spalat peste si lasi sa mai dea de vreo 3-4 ori in clocot! Apoi sau adugi jum de kg de bors sau acresti cu agurida sau corcoduse! toci marunt lustean si patrunjel si ciorba de legume e super! Pofta buna!

| eliaclodia a răspuns:

Supa de salata stii? Se taie marunt salata. Se pune mai pe la jumate. Prima oara cata ceapa te lasa inima, slanina taiata marunt, morcov ras, pastarnac, telina, un ardei gras taiat fasii, cascaval afumat taiat marunt, cubulete mici, ceva geometric. La sfarsit se pune taiata fasii o omleta cu ce condimente vrei, smantana pentru cine vrea, verdeata de care vrei. Sper ca nu am uitat ceva. Mie imi place la nebunie.

| bdn23 a răspuns:

Uite ce prepar eu e foarte bun.

Bors de sfecla rosie, cu grausor
1-2 buc. sfecla rosie,
1 buc praz,
1 morcov,
1 radacina de patrunjel,
1 pastarnac,
1 telina mica,
1 ceapa potrivita,
1 legatura ceapa verde,
1 legatura stevie,
1 legatura hasmatuchi (asmatuc),
1 legatura marar,
1 legatura grausor (untisor),
3-4 cartofi,
1/2 litru bors de putina,
sare,
leustean.

Preparare:Se pune la fiert apa (cam 1 litru) cu sare. Cand apa clocoteste se adauga pe rand: ceapa si prazul, apoi leguminoasele taiate cuburi, cartofii. Dupa ce dau 2-3 clocote se adauga sfecla data pe razatoare. Cand cartofii sunt aproape fierti se adauga verdeturile tocate, oprindu-se putin patrunjel pentru presarat in farfurie. Se adauga imediat dupa verdeturi borsul fiert.

Se serveste cu patrunjel verde si leustean proaspat tocate, presarate in farfurie!

Timp Preparare: 50

Complexitate: redusa.

Ciorba de legume si linte
Indgrediente:

200 g linte
2 cepe
6-7 fire de ceapa verde
3 cartofi
un ardei rosu gras
un ardei verde gras
un morcov (eu am pus zarzavat de ciorba cu morcov)
verdeata(patrunjel leustean)
0. 5 l bors
3 linguri de bulion

Mod de preparare :Se spala lintea in cateva ape apoi se lasa la inmuiat o jumatate de ora.

Intre timp se taie legumele, se pun 3 l de apa intr-un vas pe aragaz si cateva picaturi de ulei.

Legumele taiate se pun in oala cu apa fierbinte si se lasa sa fiarba. Pe la jumatatea fierberii se pune lintea, cele trei linguri de bulion si se asezoneaza cu sare.

Se lasa pe foc pana fierbe lintea... (fierbe repede cca 15-20 min. ), se adauga borsul si se lasa sa dea in clocot. Dupa ce a dat in clocot se pune verdeata tocata marunt si un varf de lingurita de cimbru. Pofta buna!

| Bixu a răspuns:

Sunt mica nu prea situ retete de ciorbe, dar iti pot spune ce poti face zi de zi.Paine cu oua si zahar. Poate ti se pare scarbos, sau poate chiar stii de reteta asta, dar este foarte buna.Pui 1 ou, sau 2, le bati bine,pui cratita pe aragaz si lasi sa se incinga bine,si apoi la ouale batute pui si niste lapte, dar daca nu ai lapte poti sa pui apa dar foarte putina pentru ca apoi nu o sa se mai simta gustul. Apoi continui sa bati asa inca cateva min si dupa ce s.a incins uleiul pui feliile cu compozitia in cratita si le lasi sa le rumeneasca un pic, iar cand ai terminat poti sa pui zahar pudra sau zahar normal si gt.Sunt foarte bune.Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Aici ai rețete de mâncăruri pe care eu le fac acasă pentru familia mea. Sunt scrise cu amănunte clare, ca să le poată face și un copil! Succes! http://zinnaida.ro/retete-culinare/