| crush19 a întrebat:

Acum ceva timp, am vazut pe Kanal D la emisiunea "Draga mea prietena" o reteta de briose-aperitv. Briosele aveau un ou ochi deasupra. Stie cineva o reteta? Sau macar asemanatoare? Nu este cea cu ficat.

1 răspuns:
| Cryystynuutz a răspuns:

Briose cu masline si cascaval!

INGREDIENTE
15-20 masline negre sau Kalamata
2 oua
220 ml lapte
100 ml smantana
8 linguri faina
1/2 lingurita praf de copt
120 g cascaval razuit fin
sare dupa gust
verdeata proaspata pentru decor

MOD DE PREPARARE
Se prepara simplu. Amestecati laptele, smantana, ouale, jumatate din cantitatea de cascaval, potriviti cu sare, adaugati faina si praful de copt si mixati. Puneti cuptorul la preincalzit la 180 grade C. Ungeti cu unt forma de briose si pregatiti maslinele. Ar fi de preferat sa fie fara samburi, ca sa le taiati repede. Daca au samburi, atunci aveti nevoie de 3-4 minute ca sa ii indepartati. Turnati 3-4 linguri de compozitie, puneti cateva bucatele de masline si turnati deasupra inca 2-3 linguri de compozitie. Puneti tava cu briose la cuptor pentru 25 de minute sau pana ce briosele devin aurii. Decorati cu restul de cascaval razuit foarte fin si cu verdeata proaspata.
Pentru acel mic dejun tarziu, le puteti servi cu o salata de rosii sau cu un ou ochi.
Briosele cu masline si cascaval ar putea fi acel aperitiv nou pe care l-ar remarca toti invitatii. Sunt pufoase si sunt delicioase chiar si reci. Aceste briose ar putea fi preparate si intr-o zi libera, pentru somnorosii care se trezesc mai tarziu.